15 Adımda Kontrol

15 Adımda Kontrol

Yolculuğa çıkmadan evvel araçların bakımlarının ve gerekli olan tüm kontrollerin yapılması gerekmektedir. Bu şekilde olası bir problemde çok fazla vakit kaybetmeden, herhangi bir risk ile karşı karşıya kalmadan yolculuğa devam edilebilecektir.

Bu açıdan; kasko, trafik sigortası ve araç kontrolü gibi işlemlerinin mutlaka yolculuk öncesi yaptırılması gereklidir.
Sürüş Öncesi Yetkili Servis Tarafından Kontrol Edilmesi Gerekenler
Sürüş öncesinde araçların Diyarbakı oto servisimize getirilerek eksiklerin giderilmesi uzun sürecek bir yolculukta esnasında yaşanabilecek olan sorunlara dair gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayacaktır . Sürüş öncesinde araç kontrollerinin yapılması için bazı işlemlerin mutlaka yapılması gerekmektedir:
1.Araç lastikleri mutlaka kontrol edilmelidir. 5 yıldan daha uzun süreli kullanılmış araçların lastiklerinin mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir. Lastiklerin markası ne olursa olsun kullanım şekline bağlı olarak baloncuklar meydana gelebilir . Bu durumda da lastiklerin mutlaka acil olarak değiştirilmesi gerekir.
 
2.Araçların rot-balans ayarlarının da yaptırılması gerekmektedir . Ön takımda boşluklar varsa , aks ve salıncak gibi yapılar acil olarak kontrol edilmelidir.
 
3. Teknik servis amortisör ve süspansiyon sistemlerine göz atmalıdır. Şayet patlak amortisörler varsa araçta vuruntu, kaymalara neden olacaktır. Mutlaka değiştirilmelidir.
 
4.Araçların fren sistemleri kontrol edilmelidir. Özellikle de hidrolik sıvısı denilen kısımda bir eksiklik var ise mutlaka tamamlanmalıdır. İhtiyaç halinde balata ve diskler de değiştirilmeli veya tornayla taşlamak sureti ile düzeltilmelidir..
 
5. Araçta LPG sistemi bulunuyor ise gerekli kontroller yapılmalıdır.
 
6.Araçlarda yer alan soğutma sıvıları ölçümleri kesinlikle yapılmalıdır. Burada eksiklik var ise tamamlanmalıdır.
 
7. Araç silecekleri ve silecek süpürgeleri yıpranmış değişim yapılmalıdır.
 
8.Akü durumu kontrol edilmeli ve araçların dinamosunun aküyü şarj edip etmediğine dair kontrollerin sağlanması gerekmektedir .
 
9. Aracın ateşleme sistemi yani marş incelenmesi yapılarak buji ve buji kabloların da bir eksiklik varsa değiştirilmelidir. Böylelikle yakıtta tasarruf sağlanmış olacaktır.
 
10. Araçta yer alan elektronik sistemlerin tek tek kontrol edilmesine dikkat edilmelidir.
 
11. Araç motorunun yağı kontrol edilmelidir.
 
12. Periyodik bakımlarda fren sistemlerine mutlaka bakılmalı ve arızanın giderilmesi gerekmektedir.
 
13. Araç egzozundan çıkan renklerinde kontrolleri sağlanmalıdır.
 
14. Araç camları kontrol edilmeli ; çatlak var mı bakılmalıdır.
 
15. Araç içerisinde yer alan gösterge paneli kontrolü sağlanmalıdır. 

İlgili Konular

Dizel araba kaç binde bakım yapılır?

Dizel araba kaç binde bakım yapılır?

Her aracın kendi teknik özellikleri ve mevcut durumu çerçevesinde şekillenen bakıma ihtiyacı vardır. Bu bakımın gerçekleşme sıklığı ise yine araç çerçevesinde şekillenmektedir.

Rehbere git

Araba lastiği alırken neye dikkat edilmeli?

Araç konforunun ve ömrünün arttırılması amacı ile geliştirilmiş olan birden fazla lastik türü bulunur. Bu lastik türlerinin her biri farklı kullanım alanları ve amacı için geliştirilir. Bu durum ise ortaya araba lastiği alırken dikkat edilmesi gereken birçok unsuru beraberinde getirir. “Araba lastiği alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusunun cevabı ise aşağıda verildiği şekilde ele alınabilir.

Rehbere git
Araba lastiği alırken neye dikkat edilmeli?
Arızalı Amortisör Islak Zeminde Kaymaya Neden Olabilir?

Arızalı Amortisör Islak Zeminde Kaymaya Neden Olabilir?

Arızalı amortisör, lastiklerin genel durumunu olumsuz anlamda etkilemektedir. Lastik, aracın yol tutuş sağlaması açısından gerekli bölümlerden biridir. Lastiğin aşınması ve yıpranması aracın hâkimiyetinde dengesizliklerin yaşanmasına sebep olmaktadır.

Rehbere git

Oto Sanayi Sitesi

Araçların daha canlı bir şekilde sürüş keyfi yaşatması, belirli kontrollere bağlıdır. Bu kontrollerin düzenli aralıklarla yapılması aracın dinamik ve performanslı yapıya bürünmesine ve uzun yıllar dayanmasına olanak tanımaktadır

Rehbere git
Oto Sanayi Sitesi