Akü Kontrolleri

Akü Kontrolleri

Aracın sağlıklı bir şekilde çalışması açısından son derece önemli olan akünün, belirli aralıklarla bakıma ve kontrole tabi tutulması gereklidir.

Aksi durumda hiç beklenmeyen anlarda, beklenmeyen yerlerde yolda kalınabilecek, buda hem aracı hem de araç sahibini tehlikeye atabilecektir. Sima Umat bünyesinde sunulan oto akü kontrolü hizmetinin detayları ise aşağıda verildiği gibidir. 

Araç Akü Kontrolü Neleri Kapsamaktadır?

Araçlarda yer alan akü, elektrik enerjisini araçlara depolamakla görevli olan en önemli parçalardan biridir. Araçta yer alan elektronik akım sayesinde diğer tüm cihazların çalışmasını sağlayan akü, kontrollerinin teknik servisler tarafından yapılması çok önemlidir. Enerji depolaması görevini yerine getiren akü , araçlarda bir çok cihazın çalışmasını sağlamaktadır .
 
Akü Kontrollerinde Yapılan İşlemler Şu Şekildedir Sıralanabilir:
 
-Araç kutusunda veya kapak kısmında bir kırılma, zedelenmesi, erime gibi durumlar kontrol edilir.
 
-Araç aküsünün elektrolit seviyesi ölçülür.
 
-Kulpların yerinden oynayıp oynamadığının kontrolü yapılır.
 
Araçlarda yer alan akü sistemleri, mekanik enerjiyi elektriğe çevirmek sureti ile araç bataryasının dolmasını sağlamaktadır. Bu açıdan akü bakımlarının düzenli olarak yapılması önemlidir. Araç motorunun ve diğer tüm kısımlarının çalışmaması gibi durumlarda, gerekli olan enerji buradan elde edilecektir. Araçlarda elektriksel bir kesinti yaşanması halinde devreye giren bu alter sistem kurtarıcı olmaktadır.
 
Birçok akü arızası; elektronik kaynaklı olmaktadır. Bu nedenle de araçların akü bakımlarının düzenli olarak yaptırılması gerekmektedir.
 
Akü kaynaklı arızaların zamanında giderilmemesi halinde diğer tüm bağlantılar olumsuz olarak etkilenmesine etkilenecektir. Bu tür arızaların kaynağı ; ya akünün bitmesi ya da gevşemiş bir bağlantı noktasıdır.
 
Araçlarda bulunan sigortaların da düzenli olarak bakımlarının yapılması akü açısından önemlidir. Çünkü sigortalar, araçların yüksek akıma karşı korumasını sağlayacaktır. Sigortanın atması durumunda servisimiz bünyesinde, yeni sigorta takılarak akü kontrolleri yapılacaktır.
 
Teknik servisimiz; Araç aküsünün bakımı esnasında birçok cihazı kullanarak ölçümleri yapacaktır. Akünün bitmesi halinde de ya yeniden şarj yapılacak ya da akü değişimi talep edilecektir. Akü Kontrolü yapılmasının yanında marş kontrolleri de mutlaka yapılmalıdır. Çünkü marşta bir sıkıntı varsa bu aküden kaynaklanmaktadır. Elbette bunun tespiti araç sahipleri tarafından yapılabilir. Ancak detaylı inceleme için mutlaka yetkili servisten destek alınmalıdır.
 
Akü Kontrolü Yapılan Araçların Markaları Şu Şekildedir :
 
• Hyundai
 
• Toyota
 
• Fiat
 
• Dacia
 
• Audi
 
• Volkswagen
 
• Opel
 
• Ford
 
 Yukarıda yer alan araba markalarının akü problemleri için iletişim adresimiz üzerinden tarafımızla iletişime geçebilirsiniz. 

İlgili Konular

Araba lastiği alırken neye dikkat edilmeli?

Araba lastiği alırken neye dikkat edilmeli?

Araç konforunun ve ömrünün arttırılması amacı ile geliştirilmiş olan birden fazla lastik türü bulunur. Bu lastik türlerinin her biri farklı kullanım alanları ve amacı için geliştirilir. Bu durum ise ortaya araba lastiği alırken dikkat edilmesi gereken birçok unsuru beraberinde getirir. “Araba lastiği alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusunun cevabı ise aşağıda verildiği şekilde ele alınabilir.

Rehbere git

Otomatik şanzıman yağı eksikliği nasıl Anlaşılır?

Bir motorlu aracın sağlığının uzun yıllar boyunca korunmasının yolu, sistem yağı değişiminin düzenli aralıklarla yapılmasıdır. Özellikle manuel vites olan araçlarda vites geçişi esnasında zorlanmanın, vites geçişine cevap verilmemesinin temel nedeni, otomatik şanzıman yağı eksikliğidir. Bu sebeple şanzıman yağı değişimi, belirli aralıklarla yapılmalı; periyodik bakımda ise bu hususa dikkat edilmelidir.

Rehbere git
Otomatik şanzıman yağı eksikliği nasıl Anlaşılır?
Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?

Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?

Karlı havalarda araç kullanmak dikkat gerektirmektedir. Çünkü zorlu hava şartlarında kaza oranları artmaktadır.

Rehbere git

Buji Yağlanması Neden Olur? Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Buji kontrolü yapılırken, içeride biriken sıvı haldeki yağ motorda oluşan bir sorundan kaynaklı kendini göstermektedir.

Rehbere git
Buji Yağlanması Neden Olur? Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?