Akülerde Garanti

Akülerde Garanti

Aküler araçların bağımlı olarak sürekli kontrollerinin sağlanması gereken parçalarıdır. Kullanılmakta olan bir aracın akü seviyesi ile ilgili ölçümlerin yapılması büyük önem taşımaktadır.

Bu ölçümlerin yapılabilmesi için de, TSE onaylı ölçüm cihazlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Uzman kadromuz, elinde bulunan multimetre cihazı ile akü kontrollerini yapmaktadır.
 
Akü üretici firmalarının, üretim aşamasında akü üzerine koyduğu bir etiket yer almaktadır. Bu doğrultuda, ölçüm cihazı ile yapılan ölçümler akü hakkında detayları verecektir. Detayları verilecek olan bu hizmet ise garanti kapsamındadır. Sima Umat ile sorunsuz ve zahmetsiz bir akü bakımı süreci geçirmek işte bu kadar kolaydır.  

Akü Kontrolleri Neleri Kapsamaktadır?

Akü kontrolleri esnasında ; ilk adım görsel olarak akünün değerlendirmesinin yapılmasıdır. Eğer akü üzerinde bir hasar belirtisi var ise; bu ciddi bir sorundur. Böyle bir durum da akünün değişiminin yapılması en doğrusu olacaktır.
 
Daha sonra ki aşamada akü voltajının kontrolü için ; araç çalıştırılarak voltaj ölçümü yapılır. Akü şarjı kontrolü de yapılarak sorun var mı yok mu bakılmalıdır.

Akü Neden Bozulur?

Araç yaşı aküyü etkileyecek en önemli faktörlerden biridir. Zamana içerisinde akü işlevliğini yitirecektir. Yani yeni bir akü alınması gerekebilir.
 
• Araçlarda uzun süre boyunca açık unutulan cihazlar ve aydınlatma
 
• Araç stopken uzun süreli kullanılan , klima veya havalandırma
 
• Düşük ya da yüksek elektrik akımı nedenine bağlı olarak araç şarj düzenindeki bozulmalar
 
• Aracın sürekli olarak durdurulup çalıştırılması
 
• Araçta akım kaçağının oluşması
 
• Aracın çalıştırılmaması veya yıl içerisinde çok az kullanılması
 
• Akünün yan sanayi olması ve araca uyumsuz olması
 
• Araca takılan akünün amacına uygun olmayacak bir konu da kullanılması
 
• Akünün uzun bir müddetçe kullanılmadan bekletilmesine bağlı olarak sülfatlaşmanın ortaya çıkması.
 
• Araçta yer alan marş dinamosuna ki kayışın gevşemesi ya da kopması akünün şarj durumunu olumsuz olarak etkileyecektir . Bu doğrultuda yaşanan akü arızalarının elbette garanti kapsamına alınması mümkün değildir. Garanti kapsamında olması için teknik servisin eksik hizmet ya da yanlış ölçüm yapmış olması gerekmektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için oto bakımı servisimizin iletişim bilgileri üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. 

İlgili Konular

Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?

Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?

Karlı havalarda araç kullanmak dikkat gerektirmektedir. Çünkü zorlu hava şartlarında kaza oranları artmaktadır.

Rehbere git

Otomatik şanzıman yağı eksikliği nasıl Anlaşılır?

Bir motorlu aracın sağlığının uzun yıllar boyunca korunmasının yolu, sistem yağı değişiminin düzenli aralıklarla yapılmasıdır. Özellikle manuel vites olan araçlarda vites geçişi esnasında zorlanmanın, vites geçişine cevap verilmemesinin temel nedeni, otomatik şanzıman yağı eksikliğidir. Bu sebeple şanzıman yağı değişimi, belirli aralıklarla yapılmalı; periyodik bakımda ise bu hususa dikkat edilmelidir.

Rehbere git
Otomatik şanzıman yağı eksikliği nasıl Anlaşılır?
Arızalı Amortisör Islak Zeminde Kaymaya Neden Olabilir?

Arızalı Amortisör Islak Zeminde Kaymaya Neden Olabilir?

Arızalı amortisör, lastiklerin genel durumunu olumsuz anlamda etkilemektedir. Lastik, aracın yol tutuş sağlaması açısından gerekli bölümlerden biridir. Lastiğin aşınması ve yıpranması aracın hâkimiyetinde dengesizliklerin yaşanmasına sebep olmaktadır.

Rehbere git

Oto Sanayi Sitesi

Araçların daha canlı bir şekilde sürüş keyfi yaşatması, belirli kontrollere bağlıdır. Bu kontrollerin düzenli aralıklarla yapılması aracın dinamik ve performanslı yapıya bürünmesine ve uzun yıllar dayanmasına olanak tanımaktadır

Rehbere git
Oto Sanayi Sitesi