Akülerde Garanti

Akülerde Garanti

Aküler araçların bağımlı olarak sürekli kontrollerinin sağlanması gereken parçalarıdır. Kullanılmakta olan bir aracın akü seviyesi ile ilgili ölçümlerin yapılması büyük önem taşımaktadır.

Bu ölçümlerin yapılabilmesi için de, TSE onaylı ölçüm cihazlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Uzman kadromuz, elinde bulunan multimetre cihazı ile akü kontrollerini yapmaktadır.
 
Akü üretici firmalarının, üretim aşamasında akü üzerine koyduğu bir etiket yer almaktadır. Bu doğrultuda, ölçüm cihazı ile yapılan ölçümler akü hakkında detayları verecektir. Detayları verilecek olan bu hizmet ise garanti kapsamındadır. Sima Umat ile sorunsuz ve zahmetsiz bir akü bakımı süreci geçirmek işte bu kadar kolaydır.  

Akü Kontrolleri Neleri Kapsamaktadır?

Akü kontrolleri esnasında ; ilk adım görsel olarak akünün değerlendirmesinin yapılmasıdır. Eğer akü üzerinde bir hasar belirtisi var ise; bu ciddi bir sorundur. Böyle bir durum da akünün değişiminin yapılması en doğrusu olacaktır.
 
Daha sonra ki aşamada akü voltajının kontrolü için ; araç çalıştırılarak voltaj ölçümü yapılır. Akü şarjı kontrolü de yapılarak sorun var mı yok mu bakılmalıdır.

Akü Neden Bozulur?

Araç yaşı aküyü etkileyecek en önemli faktörlerden biridir. Zamana içerisinde akü işlevliğini yitirecektir. Yani yeni bir akü alınması gerekebilir.
 
• Araçlarda uzun süre boyunca açık unutulan cihazlar ve aydınlatma
 
• Araç stopken uzun süreli kullanılan , klima veya havalandırma
 
• Düşük ya da yüksek elektrik akımı nedenine bağlı olarak araç şarj düzenindeki bozulmalar
 
• Aracın sürekli olarak durdurulup çalıştırılması
 
• Araçta akım kaçağının oluşması
 
• Aracın çalıştırılmaması veya yıl içerisinde çok az kullanılması
 
• Akünün yan sanayi olması ve araca uyumsuz olması
 
• Araca takılan akünün amacına uygun olmayacak bir konu da kullanılması
 
• Akünün uzun bir müddetçe kullanılmadan bekletilmesine bağlı olarak sülfatlaşmanın ortaya çıkması.
 
• Araçta yer alan marş dinamosuna ki kayışın gevşemesi ya da kopması akünün şarj durumunu olumsuz olarak etkileyecektir . Bu doğrultuda yaşanan akü arızalarının elbette garanti kapsamına alınması mümkün değildir. Garanti kapsamında olması için teknik servisin eksik hizmet ya da yanlış ölçüm yapmış olması gerekmektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için oto bakımı servisimizin iletişim bilgileri üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. 

İlgili Konular

Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?

Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?

Karlı havalarda araç kullanmak dikkat gerektirmektedir. Çünkü zorlu hava şartlarında kaza oranları artmaktadır.

Rehbere git

Arızalı Amortisör Islak Zeminde Kaymaya Neden Olabilir?

Arızalı amortisör, lastiklerin genel durumunu olumsuz anlamda etkilemektedir. Lastik, aracın yol tutuş sağlaması açısından gerekli bölümlerden biridir. Lastiğin aşınması ve yıpranması aracın hâkimiyetinde dengesizliklerin yaşanmasına sebep olmaktadır.

Rehbere git
Arızalı Amortisör Islak Zeminde Kaymaya Neden Olabilir?
Araba lastiği alırken neye dikkat edilmeli?

Araba lastiği alırken neye dikkat edilmeli?

Araç konforunun ve ömrünün arttırılması amacı ile geliştirilmiş olan birden fazla lastik türü bulunur. Bu lastik türlerinin her biri farklı kullanım alanları ve amacı için geliştirilir. Bu durum ise ortaya araba lastiği alırken dikkat edilmesi gereken birçok unsuru beraberinde getirir. “Araba lastiği alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusunun cevabı ise aşağıda verildiği şekilde ele alınabilir.

Rehbere git

Dizel araba kaç binde bakım yapılır?

Her aracın kendi teknik özellikleri ve mevcut durumu çerçevesinde şekillenen bakıma ihtiyacı vardır. Bu bakımın gerçekleşme sıklığı ise yine araç çerçevesinde şekillenmektedir.

Rehbere git
Dizel araba kaç binde bakım yapılır?