Araç Muayene & Bakım

Araç Muayene & Bakım

Trafikte faaliyet gösteren her aracın ; yeterli performansa sahip olup olmadığının ve sürüş güvenliğinin olup olmadığına bakılmasına “Araç Muayene ve Bakımı “ denilmektedir.

Araç muayeneleri araçlara belirli aralıklarla yaptırılması gereken işlemlerdir. Kanuni ve cezai yaptırımlara tabii olunan bu kontroller, can ve mal güvenliğinin sağlanması için yapılmalıdır. Çünkü araçlarda ortaya çıkan bir arızanın tespitinin yapılmaması olası kazalara davetiye çıkaracaktır. Bu açıdan araç muayene ve bakımı periyodik olarak yetkili servislerce yapılmalıdır. Yetki belgesine sahip olmayan firmalar tarafından yapılan işlemler gayri resmi olacağı için yasal anlamda sorun teşkil edebilir. Bu açıdan tavsiye edilen bir firma ile iletişime geçmek önemlidir. Diyarbakır oto bakım servisi aracınız için en uygun malzemeleri seçerek işlemlerinizi gerçekleştirir.

Araç Muayenesi de Yasal Süreç

Araç Muayenesi yapılmamış olan bir araç, sistemde zamlı cezalara maruz kalacaktır. Bu durumun devam etmesi halinde de araç trafikten men edilebilir. Bunun için araç muayene ve bakımları ihmal edilmemelidir. Araç Muayeneleri, TÜVTÜRK aracılığı ile yapılmaktadır. Bu açıdan sistem randevulu olarak işlemektedir. Araç muayenesi esnasında herhangi bir sürpriz ile karşılaşmak istenmiyorsa ; aracın periyodik bakımları mutlaka zamanında yaptırılmalıdır. Araçların teknik servisimizde yapılan kontrolleri ile araç muayene işlemlerinde herhangi bir sürpriz ile karşılaşılmayacaktır. Araçların periyodik bakımları esnasında ; motor, aks, direksiyon kontrolü, fren testi, Diagnostic testi, DYNO testi, ön ve arka kontrol, elektronik kontroller, araç iç ve dış kontrolleri gibi birçok kontrol işlemi yapılmaktadır. Yapılan kontrollerin ardından raporlama sürecine geçilerek belge verilimi sağlanır. Daha sonra da TÜVTÜRK randevusu esnasında olası karşılaşılabilecek bir problem anında tarafımızca hazırlanan rapor yetkililere sunulur. Araçların bakımları yetkili servis belgesine sahip olan firmalar tarafından yapılmalıdır. Aksi durumlarda kontrollerin eksik olması, soruna yol açacaktır. İleri kaza riskleri ile karşı karşıya kalmamak için periyodik bakımların yapılması gerekmektedir.
Diyarbakır Oto Servis hizmetlerimiz ve yasal süreç hakkındabizden bilgi alabilirsiniz.

Araç Muayenesinde Nelere Bakılır?

• Aks
 
• Diagnostic
 
• DYNO
 
• Motor
 
• Kaporta
 
• Boya
 
• Fren Kontrolleri
 
• Klima
 
• Far ve Işıklandırma sistemleri
 
• Gösterge panelinin kontrolü
 
• Motor yağı
 
• Egzoz gibi
 
Yukarıda yer alan kontrollerin yapılmasından sonra oluşturulan rapor firmanın kaşesi ile sunulacaktır. 

İlgili Konular

Buji Yağlanması Neden Olur? Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Buji Yağlanması Neden Olur? Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Buji kontrolü yapılırken, içeride biriken sıvı haldeki yağ motorda oluşan bir sorundan kaynaklı kendini göstermektedir.

Rehbere git

Oto Sanayi Sitesi

Araçların daha canlı bir şekilde sürüş keyfi yaşatması, belirli kontrollere bağlıdır. Bu kontrollerin düzenli aralıklarla yapılması aracın dinamik ve performanslı yapıya bürünmesine ve uzun yıllar dayanmasına olanak tanımaktadır

Rehbere git
Oto Sanayi Sitesi
Otomatik şanzıman yağı eksikliği nasıl Anlaşılır?

Otomatik şanzıman yağı eksikliği nasıl Anlaşılır?

Bir motorlu aracın sağlığının uzun yıllar boyunca korunmasının yolu, sistem yağı değişiminin düzenli aralıklarla yapılmasıdır. Özellikle manuel vites olan araçlarda vites geçişi esnasında zorlanmanın, vites geçişine cevap verilmemesinin temel nedeni, otomatik şanzıman yağı eksikliğidir. Bu sebeple şanzıman yağı değişimi, belirli aralıklarla yapılmalı; periyodik bakımda ise bu hususa dikkat edilmelidir.

Rehbere git

Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?

Karlı havalarda araç kullanmak dikkat gerektirmektedir. Çünkü zorlu hava şartlarında kaza oranları artmaktadır.

Rehbere git
Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?