Araç Muayene & Bakım

Araç Muayene & Bakım

Trafikte faaliyet gösteren her aracın ; yeterli performansa sahip olup olmadığının ve sürüş güvenliğinin olup olmadığına bakılmasına “Araç Muayene ve Bakımı “ denilmektedir.

Araç muayeneleri araçlara belirli aralıklarla yaptırılması gereken işlemlerdir. Kanuni ve cezai yaptırımlara tabii olunan bu kontroller, can ve mal güvenliğinin sağlanması için yapılmalıdır. Çünkü araçlarda ortaya çıkan bir arızanın tespitinin yapılmaması olası kazalara davetiye çıkaracaktır. Bu açıdan araç muayene ve bakımı periyodik olarak yetkili servislerce yapılmalıdır. Yetki belgesine sahip olmayan firmalar tarafından yapılan işlemler gayri resmi olacağı için yasal anlamda sorun teşkil edebilir. Bu açıdan tavsiye edilen bir firma ile iletişime geçmek önemlidir. Diyarbakır oto bakım servisi aracınız için en uygun malzemeleri seçerek işlemlerinizi gerçekleştirir.

Araç Muayenesi de Yasal Süreç

Araç Muayenesi yapılmamış olan bir araç, sistemde zamlı cezalara maruz kalacaktır. Bu durumun devam etmesi halinde de araç trafikten men edilebilir. Bunun için araç muayene ve bakımları ihmal edilmemelidir. Araç Muayeneleri, TÜVTÜRK aracılığı ile yapılmaktadır. Bu açıdan sistem randevulu olarak işlemektedir. Araç muayenesi esnasında herhangi bir sürpriz ile karşılaşmak istenmiyorsa ; aracın periyodik bakımları mutlaka zamanında yaptırılmalıdır. Araçların teknik servisimizde yapılan kontrolleri ile araç muayene işlemlerinde herhangi bir sürpriz ile karşılaşılmayacaktır. Araçların periyodik bakımları esnasında ; motor, aks, direksiyon kontrolü, fren testi, Diagnostic testi, DYNO testi, ön ve arka kontrol, elektronik kontroller, araç iç ve dış kontrolleri gibi birçok kontrol işlemi yapılmaktadır. Yapılan kontrollerin ardından raporlama sürecine geçilerek belge verilimi sağlanır. Daha sonra da TÜVTÜRK randevusu esnasında olası karşılaşılabilecek bir problem anında tarafımızca hazırlanan rapor yetkililere sunulur. Araçların bakımları yetkili servis belgesine sahip olan firmalar tarafından yapılmalıdır. Aksi durumlarda kontrollerin eksik olması, soruna yol açacaktır. İleri kaza riskleri ile karşı karşıya kalmamak için periyodik bakımların yapılması gerekmektedir.
Diyarbakır Oto Servis hizmetlerimiz ve yasal süreç hakkındabizden bilgi alabilirsiniz.

Araç Muayenesinde Nelere Bakılır?

• Aks
 
• Diagnostic
 
• DYNO
 
• Motor
 
• Kaporta
 
• Boya
 
• Fren Kontrolleri
 
• Klima
 
• Far ve Işıklandırma sistemleri
 
• Gösterge panelinin kontrolü
 
• Motor yağı
 
• Egzoz gibi
 
Yukarıda yer alan kontrollerin yapılmasından sonra oluşturulan rapor firmanın kaşesi ile sunulacaktır. 

İlgili Konular

Araba lastiği alırken neye dikkat edilmeli?

Araba lastiği alırken neye dikkat edilmeli?

Araç konforunun ve ömrünün arttırılması amacı ile geliştirilmiş olan birden fazla lastik türü bulunur. Bu lastik türlerinin her biri farklı kullanım alanları ve amacı için geliştirilir. Bu durum ise ortaya araba lastiği alırken dikkat edilmesi gereken birçok unsuru beraberinde getirir. “Araba lastiği alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusunun cevabı ise aşağıda verildiği şekilde ele alınabilir.

Rehbere git

Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?

Karlı havalarda araç kullanmak dikkat gerektirmektedir. Çünkü zorlu hava şartlarında kaza oranları artmaktadır.

Rehbere git
Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?
Dizel araba kaç binde bakım yapılır?

Dizel araba kaç binde bakım yapılır?

Her aracın kendi teknik özellikleri ve mevcut durumu çerçevesinde şekillenen bakıma ihtiyacı vardır. Bu bakımın gerçekleşme sıklığı ise yine araç çerçevesinde şekillenmektedir.

Rehbere git

Arızalı Amortisör Islak Zeminde Kaymaya Neden Olabilir?

Arızalı amortisör, lastiklerin genel durumunu olumsuz anlamda etkilemektedir. Lastik, aracın yol tutuş sağlaması açısından gerekli bölümlerden biridir. Lastiğin aşınması ve yıpranması aracın hâkimiyetinde dengesizliklerin yaşanmasına sebep olmaktadır.

Rehbere git
Arızalı Amortisör Islak Zeminde Kaymaya Neden Olabilir?