Arızalı Amortisör Islak Zeminde Kaymaya Neden Olabilir?

Arızalı Amortisör Islak Zeminde Kaymaya Neden Olabilir?

Arızalı amortisör, lastiklerin  genel durumunu olumsuz anlamda etkilemektedir. Lastik, aracın yol tutuş sağlaması açısından gerekli bölümlerden biridir. Lastiğin aşınması ve yıpranması aracın hâkimiyetinde dengesizliklerin yaşanmasına sebep olmaktadır. 

Arızalı amortisör ıslak zeminde kaymaya neden olabilir; bu duruma sebep olan en önemli durum lastiklerin aşınmasıdır. Arızalı amortisör, engebeli ve zorlu yol şartlarında lastiklerin olumsuz etkilenmesine ve daha fazla çalışmasına sebep olmaktadır. Sürekli sallanan ve titreyen bir aracın lastikleri de olumsuz anlamda etkilenmektedir. 

Lastiklerin yıpranması ıslak zeminde aracın kaymasına yol açmaktadır. Bunun yanında lastiklerin işlevini yerine getiremeyecek duruma gelmesi yakıt tüketiminin de artmasına neden olmaktadır. 
Araçta herhangi bir amortisör sorunu meydana gelmişse hemen servisle iletişime geçilmelidir. Bu tarz sorunların ertelenmesi sadece lastiğin değil güvenlik sistemlerinin de olumsuz anlamda etkilenmesine sebep olmaktadır. Birbirini sürekli etkileyen bu sorunlar maliyet açısından araç sahibini zor duruma sokmaktadır. Çünkü sadece amortisör bakımı için bir ücret ödenecekken bozulan lastik ve güvenlik sistemi de devreye girdiğinde mali kayıplar artacaktır. 

Arızalı Amortisör Islak Zeminde Kaymaya Neden Olabilir?

Amortisör Değişimi

Amortisör Değişimi

Servis yetkilileri, amortisör bakımlarının 20.000 kilometrede bir yapılmasına uygun görmektedir. Yetkililer, 80.000 kilometreyi aşan araç sahiplerinin amortisörünün değiştirmesi gerektiğini vurgulamaktadır. 

Amortisör değişimi yapılmadığı takdirde aracın performansı giderek düşecektir. Bu durumun yaşanmaması açısından amortisör bakımlarının düzenli periyotlarda takip edilmesi gereklidir. Oto sanayi sitesi ihtiyaçlarınızda ise aracınızı vale hizmetimizle teslim ederek vaktinizi değerlendirebilirsiniz.

Amortisör Değişimi

Arızalı Amortisör Muayeneden Geçer Mi?

Arızalı Amortisör Muayeneden Geçer Mi?

Arızalı amortisörün tespit edilmesi araç seyir halindeyken yapılmaktadır. Çünkü amortisör arızaları araç yolculuk esnasındayken kendini göstermektedir. Arızalı amortisör muayeneden geçmektedir. Trafikte polis, amortisör bölümüne bakmadığı için herhangi bir cezai yaptırımı bulunmamaktadır. Ancak araç sahibi, aracı sürerken savrulma, sıçrama veya titreme gibi sorunlarla karşılaştığında mutlaka bir servisle iletişime geçmelidir. 

Araç muayeneden geçti diye herhangi bir hasarı yoktur, algısı kesinlikle yanlıştır. Çünkü bazı araç kusurları muayene sırasında kendini belli etmemektedir. Bu bakımların tespiti yetkili servis tarafından yapılmaktadır. Araç sahibinin bu anlamda yapacağı tek işlem aracı dinlemek araçta sürüş esnasında bir farklılık olup olmadığını tespit etmelidir. Yetkililer, araç sahibinin tespitlerini dikkate alarak gerekli bakım işlemlerine başlamaktadır. 

Arızalı Amortisör Muayeneden Geçer Mi?