Bahar Bakımları

Bahar Bakımları

Araç Bahar bakımları, mevsim geçişleri esnasında en sık yapılan bakım türüdür. Kış mevsiminden bahar mevsimine geçişte yapılması gerekli olan bu bakım araç sahipleri tarafından kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Aşırı soğuk havalarda yıpranma yaşayan araç, bahar aylarına geçişte bakımdan geçerek daha iyi bir duruma gelecektir. Bu bakımlar, araç sahipleri tarafından yapılabileceği gibi teknik servis yardımı ile de yapılabilir. Mevsim geçişlerinde yapılması gereken bu bakımlar, araçların hava durumuna kolayca adapte olmasına yardımcı olacaktır. Diyarbakır oto servis bahar bakımı için yapılan tüm işlemleri titizlikle yerine getirmektedir.

Araç Bahar Bakımlarında Yapılacak Olan İşlemler

• Kış Lastiklerinin Değişimi
 
Daha uzun vadeli kullanım sağlanması için kış lastiklerinin değiştirilmesi gerekmektedir. Kış lastiklerinin, bahar ve yaz aylarında kullanılması lastiğin aşınmasına neden olacaktır. Bu açıdan mevsim geçişlerinde ilk adım lastik değişiminin yapılmasıdır.
 
• Hava Filtresi Temizliği
 
Bahar bakımları arasında en önemli diğer işlem, hava filtresinin mutlaka temizlenmesidir. Kar, çamur gibi etkenler yüzünden tıkanmış olabilen bu filtrenin temizliğinin yapılması gerekmektedir. Hava filtreleri temizlenirken, filtreye mutlaka temizleyici sprey sıkılmalıdır.
 
• Motor Yağının ve Filtresinin Kontrol Edilmesi
 
Periyodik bakımların arasında yer alan bu işlem kesinlikle yapılmalıdır. Çünkü motor yağı kaynaklı herhangi bir problemin olması araç motoruna zarar verecektir. Bu açıdan mutlaka yağ kontrol edilmelidir. Bunun yanında araçta yer alan yağ filtresinin kontrolü de bahar bakımı esnasında yapılmalıdır.
 
• Klima Bakımı
 
Mevsim geçişlerinde; yolculuk performansını etkileyen en önemli unsurlardan biri de araç klimasıdır. Bu sebepten dolayı araç klimalarının bakımının düzenli olarak yaptırılması gerekmektedir. Klima bakımı yaptırılmaz ise, sıcak havalarda konforu olumsuz olarak etkileyebilir. Bunun haricinde sağlık açısından da bu bahar bakımlarında klima temizliği yapılmalıdır.
 
• Diğer Kısımların Kontrolü
 
Bahar bakımları yapılırken mutlaka araçlar teknik servislere götürülerek tüm aksamları kontrol edilmelidir. Bazı aksamların kontrolleri 6 ayda bir yapılmalıdır. Örneğin ; fren balataları, fren diski kontrolleri, aks kontrolleri, gösterge paneli kontrolü, Diagnostic kontrol, aks kontrolleri, kaporta, kontrolleri gibi. Bu açıdan bahar bakımı esnasında, kış mevsiminden kalma tüm hasarlar ve problemler kontrol edilmelidir. Teknik servisimizle bahar bakımıyla ilgili olarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlgili Konular

Dizel araba kaç binde bakım yapılır?

Dizel araba kaç binde bakım yapılır?

Her aracın kendi teknik özellikleri ve mevcut durumu çerçevesinde şekillenen bakıma ihtiyacı vardır. Bu bakımın gerçekleşme sıklığı ise yine araç çerçevesinde şekillenmektedir.

Rehbere git

Arızalı Amortisör Islak Zeminde Kaymaya Neden Olabilir?

Arızalı amortisör, lastiklerin genel durumunu olumsuz anlamda etkilemektedir. Lastik, aracın yol tutuş sağlaması açısından gerekli bölümlerden biridir. Lastiğin aşınması ve yıpranması aracın hâkimiyetinde dengesizliklerin yaşanmasına sebep olmaktadır.

Rehbere git
Arızalı Amortisör Islak Zeminde Kaymaya Neden Olabilir?
Araba lastiği alırken neye dikkat edilmeli?

Araba lastiği alırken neye dikkat edilmeli?

Araç konforunun ve ömrünün arttırılması amacı ile geliştirilmiş olan birden fazla lastik türü bulunur. Bu lastik türlerinin her biri farklı kullanım alanları ve amacı için geliştirilir. Bu durum ise ortaya araba lastiği alırken dikkat edilmesi gereken birçok unsuru beraberinde getirir. “Araba lastiği alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusunun cevabı ise aşağıda verildiği şekilde ele alınabilir.

Rehbere git

Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?

Karlı havalarda araç kullanmak dikkat gerektirmektedir. Çünkü zorlu hava şartlarında kaza oranları artmaktadır.

Rehbere git
Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?