Bilgisayarlı Arıza Tespit Sistemi

Bilgisayarlı Arıza Tespit Sistemi

Günümüz teknolojisi ile üretilmiş olan araçların arıza yapması durumunda olmazsa olmaz bilgisayarlı arıza tespit sistemi, yetki belgesine sahip olan servislerde bulunmaktadır.

Bu sistem araç beyni ile entegre olarak çalışan bir sistemdir. Yani diğer adı ile elektronik kontrol modülü, araçların tüm kontrolleri ve de motor sisteminin işleyişinden sorumludur.

Bilgisayarlı Arıza Tespit Sistemi Nedir?

Diagnostic cihaz diğer adı ile bilgisayarlı arıza tespit sistemi, araçlarda bulunan arızaların tespitinin yapılmasını sağlayan bir sistemdir. Modern üretimle yapılan tüm araçlarda yer alan bu sistem, kodlama yolu ile arızaların kaynağını göstermektedir. Bu kodlama sayesinde, araçta meydana gelen arızaların kaynağı kolaylıkla bulunmaktadır.
 
Diagnostic Cihazda Bulunması Gereken Kriterler :
 
• Cihazın orijinal olması
 
• Cihazın TSE belgesine sahip olması
 
• Cihazın güncel imalat olması
 
• Cihazı kullanan kişinin uzman olması
 
Bilgisayarlı Arıza Tespit Sistemi, OBD bağlantılı olan soket yuvası denilen kısma takılmalıdır. Tüm araçlarda, soket kısmı genelde kolay ulaşılamayan kısımlarda olduğu görülmektedir. Diagnostic cihaz ile araç arasında bağlantı kurulabilmesi için, teknik ekip kablo ile araç arasında ki bağlantıyı sağlamak zorundadır. Daha sonra program çalıştırılarak işlem başlatılır. Bu sistem sayesinde; araç beynine zarar vermeden güvenli bir şekilde arıza tespiti yapılmaktadır. Alanında uzman olan ekip ile sürdürülen işlemler müşteri memnuniyetini sağlamaktadır.
 
Bilgisayarlı Arıza Tespit Sistemi, günümüz araçlarda ECU üniteler vasıtası ile haberleşerek kaydedilmiş olan tüm arızalara ulaşmaktadır. Genel de oto ekspertiz işlemlerinde yapılan hileli ortaya çıkartılması konusunda da tespiti sağlayan bu cihazın, mutlaka bilir kişiler tarafından kullanılması gerekmektedir. Bilinçsizce kullanılan Diagnostic Cihazı ne yazık ki araç beynine zarar verebilir. Bu açıdan Diagnostic cihazın TSE belgesinin olup olmadığına bakılmalıdır. Cihaz; araçta meydana gelen tüm arızaları kaydeden, yeni takılan parçaların çalışıp çalışmadığını kontrol eden bir sisteme sahiptir. Yazılım üzerine tasarlanmış olan bu sistem sayesinde, araçlar hakkındaki tüm bilgilere kolaylıkla ulaşılacaktır.
 
Ayrıca yapılan beyin kontrollerinden sonra araç sahibine rapor düzenlenmesi yapılarak araçta yer alan tüm sorunları detaylı olarak aktarmış olacaktır. Konuyla ilgili detaylı bilgi için iletişim bilgileri üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. 

İlgili Konular

Dizel araba kaç binde bakım yapılır?

Dizel araba kaç binde bakım yapılır?

Her aracın kendi teknik özellikleri ve mevcut durumu çerçevesinde şekillenen bakıma ihtiyacı vardır. Bu bakımın gerçekleşme sıklığı ise yine araç çerçevesinde şekillenmektedir.

Rehbere git

Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?

Karlı havalarda araç kullanmak dikkat gerektirmektedir. Çünkü zorlu hava şartlarında kaza oranları artmaktadır.

Rehbere git
Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?
Oto Sanayi Sitesi

Oto Sanayi Sitesi

Araçların daha canlı bir şekilde sürüş keyfi yaşatması, belirli kontrollere bağlıdır. Bu kontrollerin düzenli aralıklarla yapılması aracın dinamik ve performanslı yapıya bürünmesine ve uzun yıllar dayanmasına olanak tanımaktadır

Rehbere git

Otomatik şanzıman yağı eksikliği nasıl Anlaşılır?

Bir motorlu aracın sağlığının uzun yıllar boyunca korunmasının yolu, sistem yağı değişiminin düzenli aralıklarla yapılmasıdır. Özellikle manuel vites olan araçlarda vites geçişi esnasında zorlanmanın, vites geçişine cevap verilmemesinin temel nedeni, otomatik şanzıman yağı eksikliğidir. Bu sebeple şanzıman yağı değişimi, belirli aralıklarla yapılmalı; periyodik bakımda ise bu hususa dikkat edilmelidir.

Rehbere git
Otomatik şanzıman yağı eksikliği nasıl Anlaşılır?