Bilgisayarlı Arıza Tespit Sistemi

Bilgisayarlı Arıza Tespit Sistemi

Günümüz teknolojisi ile üretilmiş olan araçların arıza yapması durumunda olmazsa olmaz bilgisayarlı arıza tespit sistemi, yetki belgesine sahip olan servislerde bulunmaktadır.

Bu sistem araç beyni ile entegre olarak çalışan bir sistemdir. Yani diğer adı ile elektronik kontrol modülü, araçların tüm kontrolleri ve de motor sisteminin işleyişinden sorumludur.

Bilgisayarlı Arıza Tespit Sistemi Nedir?

Diagnostic cihaz diğer adı ile bilgisayarlı arıza tespit sistemi, araçlarda bulunan arızaların tespitinin yapılmasını sağlayan bir sistemdir. Modern üretimle yapılan tüm araçlarda yer alan bu sistem, kodlama yolu ile arızaların kaynağını göstermektedir. Bu kodlama sayesinde, araçta meydana gelen arızaların kaynağı kolaylıkla bulunmaktadır.
 
Diagnostic Cihazda Bulunması Gereken Kriterler :
 
• Cihazın orijinal olması
 
• Cihazın TSE belgesine sahip olması
 
• Cihazın güncel imalat olması
 
• Cihazı kullanan kişinin uzman olması
 
Bilgisayarlı Arıza Tespit Sistemi, OBD bağlantılı olan soket yuvası denilen kısma takılmalıdır. Tüm araçlarda, soket kısmı genelde kolay ulaşılamayan kısımlarda olduğu görülmektedir. Diagnostic cihaz ile araç arasında bağlantı kurulabilmesi için, teknik ekip kablo ile araç arasında ki bağlantıyı sağlamak zorundadır. Daha sonra program çalıştırılarak işlem başlatılır. Bu sistem sayesinde; araç beynine zarar vermeden güvenli bir şekilde arıza tespiti yapılmaktadır. Alanında uzman olan ekip ile sürdürülen işlemler müşteri memnuniyetini sağlamaktadır.
 
Bilgisayarlı Arıza Tespit Sistemi, günümüz araçlarda ECU üniteler vasıtası ile haberleşerek kaydedilmiş olan tüm arızalara ulaşmaktadır. Genel de oto ekspertiz işlemlerinde yapılan hileli ortaya çıkartılması konusunda da tespiti sağlayan bu cihazın, mutlaka bilir kişiler tarafından kullanılması gerekmektedir. Bilinçsizce kullanılan Diagnostic Cihazı ne yazık ki araç beynine zarar verebilir. Bu açıdan Diagnostic cihazın TSE belgesinin olup olmadığına bakılmalıdır. Cihaz; araçta meydana gelen tüm arızaları kaydeden, yeni takılan parçaların çalışıp çalışmadığını kontrol eden bir sisteme sahiptir. Yazılım üzerine tasarlanmış olan bu sistem sayesinde, araçlar hakkındaki tüm bilgilere kolaylıkla ulaşılacaktır.
 
Ayrıca yapılan beyin kontrollerinden sonra araç sahibine rapor düzenlenmesi yapılarak araçta yer alan tüm sorunları detaylı olarak aktarmış olacaktır. Konuyla ilgili detaylı bilgi için iletişim bilgileri üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. 

İlgili Konular

Araba lastiği alırken neye dikkat edilmeli?

Araba lastiği alırken neye dikkat edilmeli?

Araç konforunun ve ömrünün arttırılması amacı ile geliştirilmiş olan birden fazla lastik türü bulunur. Bu lastik türlerinin her biri farklı kullanım alanları ve amacı için geliştirilir. Bu durum ise ortaya araba lastiği alırken dikkat edilmesi gereken birçok unsuru beraberinde getirir. “Araba lastiği alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusunun cevabı ise aşağıda verildiği şekilde ele alınabilir.

Rehbere git

Arızalı Amortisör Islak Zeminde Kaymaya Neden Olabilir?

Arızalı amortisör, lastiklerin genel durumunu olumsuz anlamda etkilemektedir. Lastik, aracın yol tutuş sağlaması açısından gerekli bölümlerden biridir. Lastiğin aşınması ve yıpranması aracın hâkimiyetinde dengesizliklerin yaşanmasına sebep olmaktadır.

Rehbere git
Arızalı Amortisör Islak Zeminde Kaymaya Neden Olabilir?
Dizel araba kaç binde bakım yapılır?

Dizel araba kaç binde bakım yapılır?

Her aracın kendi teknik özellikleri ve mevcut durumu çerçevesinde şekillenen bakıma ihtiyacı vardır. Bu bakımın gerçekleşme sıklığı ise yine araç çerçevesinde şekillenmektedir.

Rehbere git

Oto Sanayi Sitesi

Araçların daha canlı bir şekilde sürüş keyfi yaşatması, belirli kontrollere bağlıdır. Bu kontrollerin düzenli aralıklarla yapılması aracın dinamik ve performanslı yapıya bürünmesine ve uzun yıllar dayanmasına olanak tanımaktadır

Rehbere git
Oto Sanayi Sitesi