Egzoz ve Emisyon
Diğer Hizmetler

Egzoz ve Emisyon

Egzoz emisyonu, en genel itibari ile motorlu araçların çalışması için ihtiyaç duyulan yakıtın yanması sonucu ortaya çıkan kimyasallar ile ilgili bir kavramdır.

Bu kavramın, söz konusu kimyasallar sebebi ile ortaya çıkan hava kirliliğini tanımlamak amacıyla kullanıldığını söylemek mümkündür. Sima Umat olarak gerçekleştirmekte olduğumuz araç egzoz emisyonu işleminin temel amacı ise ortaya çıkan bu hava kirliliğinin minimize edilmesi ve hatta belirli seviyelere kadar önlenmesidir.

Araç Egzoz Emisyonu Ölçümü Neden Yapılır?

Esas itibari ile oto egzoz emisyonu, gerek araç gerekse de çevre sağlığı açısından son derece önemlidir. Buna ek söz konusu emisyonun insan sağlığı üzerinde meydana getirdiği olumsuz etkiler de mevcuttur. Bu bilgiler çerçevesinde “Otomobil egzoz emisyonu ölçümü neden yapılır, neden önemlidir?” sorularının cevaplarını şu şekilde vermemiz mümkündür.

  • Çevre Sağlığını Güvenceye Alır!
Egzoz emisyonu ölçümü yapılması, bu emisyonun ideal seviyelere getirilmesini sağlar. Bu durum ise çevreye verilen zararın minimize edilmesini beraberinde getirir. Çevre dostu ve sürdürülebilir bir yaşam, Sima Umat egzoz emisyon ölçümü hizmeti ile mümkün kılınır.
  • Canlı Sağlığını Güvence Altına Alır!
Araçların yakıt kullanımı sebebi ile çevreye salınan kimyasallar, yalnızca çevreye değil canlılara da zarar verir. Bu kimyasallar, canlıların üstüne siner ya da solunum yolu ile daha riskli bir yapıya bürünür. Oysa egzoz emisyon ölçümü işlemini düzenli aralıklarla yaptırmak, bu durumun da giderilmesini beraberinde getirir.
  • Yakıt Tasarrufu Sağlar!
Oto egzoz emisyon ölçümü işleminin düzenli yapılmaması, zamanla fazla yakıt kullanımına sebep olur. Yakıt tasarrufu sağlamak ve maliyet oranını azaltmak için söz konusu ölçüm işleminin belli aralıklarla yapılması gerekir.

Egzoz Emisyon Ölçümü Nasıl Yapılır?

Aracın trafiğe çıkmak için uyun olup olmadığını anlamak amacıyla yapılan egzoz emisyonu ölçümü işlemi, yüksek devir ve rölantide yapılır. Ayrı ayrı yapılan bu ölçümler sonucunda elde edilen değerler ise belli sınırlar çerçevesinde değerlendirilir. İdeal değer aralığında yer alan araç, trafiğe çıkartılabilir.
Ölçüm işlemi sonucunda aracın değeri yüksek de çıkabilir. Böyle durumlarda gerekli işlemler yapılır ve yeniden test uygulanır. Bu durum, oto egzoz emisyon ölçümü için ideal olan değerler elde edilene kadar yapılır. 

İlgili Konular

Arızalı Amortisör Islak Zeminde Kaymaya Neden Olabilir?

Arızalı Amortisör Islak Zeminde Kaymaya Neden Olabilir?

Arızalı amortisör, lastiklerin genel durumunu olumsuz anlamda etkilemektedir. Lastik, aracın yol tutuş sağlaması açısından gerekli bölümlerden biridir. Lastiğin aşınması ve yıpranması aracın hâkimiyetinde dengesizliklerin yaşanmasına sebep olmaktadır.

Rehbere git

Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?

Karlı havalarda araç kullanmak dikkat gerektirmektedir. Çünkü zorlu hava şartlarında kaza oranları artmaktadır.

Rehbere git
Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?
Araba lastiği alırken neye dikkat edilmeli?

Araba lastiği alırken neye dikkat edilmeli?

Araç konforunun ve ömrünün arttırılması amacı ile geliştirilmiş olan birden fazla lastik türü bulunur. Bu lastik türlerinin her biri farklı kullanım alanları ve amacı için geliştirilir. Bu durum ise ortaya araba lastiği alırken dikkat edilmesi gereken birçok unsuru beraberinde getirir. “Araba lastiği alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusunun cevabı ise aşağıda verildiği şekilde ele alınabilir.

Rehbere git

Dizel araba kaç binde bakım yapılır?

Her aracın kendi teknik özellikleri ve mevcut durumu çerçevesinde şekillenen bakıma ihtiyacı vardır. Bu bakımın gerçekleşme sıklığı ise yine araç çerçevesinde şekillenmektedir.

Rehbere git
Dizel araba kaç binde bakım yapılır?