Elektrik Sistemleri

Elektrik Sistemleri

Araçlarda elektronik ve mekanik olmak üzere iki temel başlığa ayrılmış aksamlar bulunur. Elektronik aksamların meydana getirdiği elektrik sistemleri ise, araçların dijital donanımlarından oluşur.

Genel itibari ile araçların kullanım ve sürüş konforunu destekleyen ve bir iyileşme hali ortaya çıkartan oto elektrik sistemleri, bu özelliklerini devam ettirebilmek adına bakım ve onarım faaliyetlerine ihtiyaç duyar. Genellikle periyodik bakım çerçevesinde gerçekleştirilen bu bakımlar, araçlarda ortaya çıkması muhtemel olan elektriksel arızaların önlenmesini mümkün kılar. 

Oto Elektrik Sistemi Nedir?

Özellikle teknolojinin büyük bir gelişme kat etmesi ile birlikte, elektriğin araçlardaki oranının arttığını söylemek mümkündür. Bunun temel nedeni, elektriğin araçlara eklenmesi ile birlikte araçların çok daha konfor dolu bir yapıya bürünmeleridir.

Elektrik sistemlerinin araçlar için taşıdıkları önem, sürüş konforu ile sınırlı değildir. Konforun yanı sıra, güvenli araç kullanımı açısından da bu sistemlerin önemi büyüktür. Örneğin elektrik sistemlerinin bir parçası olan dış aydınlatma sistemleri, far, stop lambası ve sis farı gibi akşamlardan medyana gelmektedir. Bu akşamlardan herhangi birinde en ufak bir sorun meydana gelmesi dahil, araç ve sürücü için güvenli olmayan bir sürecin başlaması açısından yeterlidir.

Oto Elektrik Sistemleri Nelerden Oluşur?

  • Araç dış aydınlatma sistemleri
  • Genel elektrik tesisatı
  • Görsel sistemler
  • Klima sistemleri
  • Oto iç aydınlatma sistemleri
  • Ses sistemleri
Kapsadığı hususlardan da anlaşılacağı ve görüleceği üzere, elektrik sistemlerinin otomobil açısından arz ettiği önem oldukça fazladır. Bununla birlikte söz konusu yapıların karmaşıklık oranı da oldukça yüksektir. Bu sebeple otomobil elektrik sistemleri hususunda bir sorun yaşayan ya da sorun olduğunu düşünen araç sahiplerinin, mutlaka bir profesyonel destek alması gereklidir. Yetkili ve deneyimli firmalar bünyesinde gerçekleştirilmeyecek en ufak bir hususun dahil büyük sorunları beraberinde getirmesi muhtemeldir. 

Araç Elektronik Sistemlerinde Neden Sima Umat?

Sima Umat, profesyonel ve eğitimli çalışan kadrosu ile hizmetlerine de profesyonellik kazandıran bir otomotiv firmasıdır. Çalışma arkadaşlarını büyük bir özenin ardından seçen firmanın, bu özen ile birlikte hata marjı düşük hizmet sunmayı amaçladığını söylemek mümkündür. Bunların tamamıyla birlikte, firmanın profesyonelliği, kullandığı araç, gereç ve teçhizatla da desteklenmektedir. 

İlgili Konular

Araba lastiği alırken neye dikkat edilmeli?

Araba lastiği alırken neye dikkat edilmeli?

Araç konforunun ve ömrünün arttırılması amacı ile geliştirilmiş olan birden fazla lastik türü bulunur. Bu lastik türlerinin her biri farklı kullanım alanları ve amacı için geliştirilir. Bu durum ise ortaya araba lastiği alırken dikkat edilmesi gereken birçok unsuru beraberinde getirir. “Araba lastiği alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusunun cevabı ise aşağıda verildiği şekilde ele alınabilir.

Rehbere git

Buji Yağlanması Neden Olur? Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Buji kontrolü yapılırken, içeride biriken sıvı haldeki yağ motorda oluşan bir sorundan kaynaklı kendini göstermektedir.

Rehbere git
Buji Yağlanması Neden Olur? Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?
Otomatik şanzıman yağı eksikliği nasıl Anlaşılır?

Otomatik şanzıman yağı eksikliği nasıl Anlaşılır?

Bir motorlu aracın sağlığının uzun yıllar boyunca korunmasının yolu, sistem yağı değişiminin düzenli aralıklarla yapılmasıdır. Özellikle manuel vites olan araçlarda vites geçişi esnasında zorlanmanın, vites geçişine cevap verilmemesinin temel nedeni, otomatik şanzıman yağı eksikliğidir. Bu sebeple şanzıman yağı değişimi, belirli aralıklarla yapılmalı; periyodik bakımda ise bu hususa dikkat edilmelidir.

Rehbere git

Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?

Karlı havalarda araç kullanmak dikkat gerektirmektedir. Çünkü zorlu hava şartlarında kaza oranları artmaktadır.

Rehbere git
Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?