Elektronik Arıza Tespiti

Elektronik Arıza Tespiti

Araçlarda yer alan akü, elektrik enerjisini araca depolayan en önemli parçadır.

Araçta yer alan elektronik akım sayesinde parçaların çalışmasını sağlayan akünün kontrollerinin yapılması çok önemlidir. Enerji depolaması sağlayarak, araçta bir çok cihazın çalışması sağlanmaktadır.
 
Akü Kontrolünde Yapılan İşlemler Şu Şekildedir :
-Akü kutusunda veya kapak kısmında bir kırılma, zedelenmesi, erime gibi durumlar kontrol edilir.
-Akünün elektrolit seviyesi ölçülür.

Alternatör Bakım ve Kontrolleri

Araçlarda yer alan şarj sistemleri, mekanik enerjiyi elektriğe çevirmek sureti ile bataryanın dolmasını sağlamaktadır. Bu açıdan Alternatör bakımlarının yapılması önemlidir. Araç motorunun çalışmaması gibi durumlarda, gerekli olan elektrik buradan elde edilecektir. Araçta elektronik kesinti yaşanması halinde devreye giren bu sistem kurtarıcı olmaktadır.
 
Birçok Alternatör arızası; mekanik veya elektronik kaynaklı olmaktadır. Bu yüzden de araçların elektronik bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Yetkili servisler tarafından yapılması gereken bu kontroller aksatılmamalıdır.
 
Elektronik kaynaklı arızaların zamanında giderilmemesi halinde diğer elektronik cihazların olumsuz olarak etkilenmesine neden olacaktır. Bu tür arızaların kaynağı ; ya biten kömürler ya da patlak olan diyotlardır.

Sigorta Kontrolü

Araçlarda bulunan sigortaların düzenli bakımlarının yapılması önemlidir. Çünkü sigortalar, araçları elektrik yüksek akımına karşın koruma sağlayacaktır. Sigortanın atması durumunda servisimiz bünyesinde, yeni sigorta takılacaktır.

Marş Motoru Kontrolleri

Araçlarda, motorun harekete geçmesini sağlayan bu sisteme “mars sistemi”denmektedir. Mars sistemleri, genel olarak; kontak anahtarı, marş motoru, marş selenoidi ve dişliden oluşmaktadır. Araç bakımı esnasında; bu kısımların kontrollerinin yapılması çok önemlidir. Bu kısımlarda meydana gelen herhangi bir arıza ne yazık ki aracın çalışmamasına neden olacaktır. Yani araç marşı basmayacaktır.
 
Yukarıda yer alan arızalar ve nedenleri ; elektronik sistemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu açıdan elektronik sistemlerin herhangi birinde bir arıza olması halinde tüm sisteme etkilenecektir.
Sima Umat bünyesinde hizmet sunulan markalar ise şunlardır;

  • Hyundai elektronik sistemleri,
  • Fiat elektronik sistemleri,
  • Opel elektronik sistemleri,
  • Dacia elektronik sistemleri,
  • Toyota elektronik sistemleri,
  • Audi elektronik sistemleri,
  • Volkswagen elektronik sistemleri 

İlgili Konular

Dizel araba kaç binde bakım yapılır?

Dizel araba kaç binde bakım yapılır?

Her aracın kendi teknik özellikleri ve mevcut durumu çerçevesinde şekillenen bakıma ihtiyacı vardır. Bu bakımın gerçekleşme sıklığı ise yine araç çerçevesinde şekillenmektedir.

Rehbere git

Araba lastiği alırken neye dikkat edilmeli?

Araç konforunun ve ömrünün arttırılması amacı ile geliştirilmiş olan birden fazla lastik türü bulunur. Bu lastik türlerinin her biri farklı kullanım alanları ve amacı için geliştirilir. Bu durum ise ortaya araba lastiği alırken dikkat edilmesi gereken birçok unsuru beraberinde getirir. “Araba lastiği alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusunun cevabı ise aşağıda verildiği şekilde ele alınabilir.

Rehbere git
Araba lastiği alırken neye dikkat edilmeli?
Otomatik şanzıman yağı eksikliği nasıl Anlaşılır?

Otomatik şanzıman yağı eksikliği nasıl Anlaşılır?

Bir motorlu aracın sağlığının uzun yıllar boyunca korunmasının yolu, sistem yağı değişiminin düzenli aralıklarla yapılmasıdır. Özellikle manuel vites olan araçlarda vites geçişi esnasında zorlanmanın, vites geçişine cevap verilmemesinin temel nedeni, otomatik şanzıman yağı eksikliğidir. Bu sebeple şanzıman yağı değişimi, belirli aralıklarla yapılmalı; periyodik bakımda ise bu hususa dikkat edilmelidir.

Rehbere git

Buji Yağlanması Neden Olur? Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Buji kontrolü yapılırken, içeride biriken sıvı haldeki yağ motorda oluşan bir sorundan kaynaklı kendini göstermektedir.

Rehbere git
Buji Yağlanması Neden Olur? Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?