Fren İnovasyonlarımız

Fren İnovasyonlarımız

Fren Sistemleri, araçların hızının düşürülmesi ya da araç hareketinin sonlandırılması için kullanılmakta olan mekanizmayı ifade etmektedir.

Fren sistemleri daha çok araçlarda yer alan karmaşık sistemli yapılardır. Bu sistemlerin kaliteli ve garantili olarak üretilmesi çok önemlidir. Araçların durmasını sağlayan bu sistemin zayıf olmaması gerekmektedir. Çünkü zayıf olan bir sistemin olması aracın güvenli olmadığı anlamına gelmektedir.

Araç Fren Sistemleri Nasıl Çalışır?

Araçlarda yer alan fren sistemlerinin güçlü ve dengeli olması araç güvenliğini sağlamaktadır. Ancak bu güvenliğin devamının sağlanması için üretici firmanın kalitesi kadar araç kullanıcısının periyodik bakımları da yaptırması çok önemlidir.

Fren Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

Araçlarda kullanılmakta olan birçok fren çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler araçların marka ve modellerine göre değişkenlik göstermektedir. Günümüzde sıklıkla tercih edilen fren sistemleri ise şu şekildedir :
 
• Havalı Fren
 
Havalı Fren sistemleri, ağır vasıta olarak adlandırılan araçlarda kullanılmaktadır. Bu sistemde; frene basıldığında piston hareket ederek hidrolik mekanizmasının içerisinde yer alan yağ basıncı sayesinde kalipeler kapanacaktır. Daha sonra da sistem sayesinde frenler durmasını sağlayacaktır.
 
 
 
• Hidrolik Fren
 
Genelde diğer araçların frenleme sistemleri hidrolik frenlemedir. Fren basıldığında piston hareket ederek sistem devreye girer. Daha sonra da araç yavaşlar ve durur.
 
• ABS Fren
 
Hidrolik frenlerin araç tekerleklerinin kilitlenmesi önlemek amacı ile icat edilmişti. Bu sayede direksiyon hakimiyeti sağlanır.
 
• ASR Fren
 
Araçların patinaj yapmasının önüne geçilmesi amacı ile geliştirilmiş olan bu sistem ABS ile çalışarak işlev görür.
 
 
 
• BAS Sistemi
 
Acil durumlarda devreye girerek faaliyet gösteren bu sistem, ani frenleme durumunda işe yaramaktadır.
 
 
 
• Manyetik Fren
 
Motor freni olarak adlandırılan bu sistem araçlarda yer alan yavaşlatma sisteminin genel bir adıdır.
 
 
 
• EPB Sistemi
 
Araçların rampalarda sabit tutulmasına yönelik geliştirilmiş olan sistem binek araçlar için geliştirilmiştir.
 
 
 
• Yokuş Kalkış
 
Yokuş Kalkış Sistemi olarak adlandırılan bu sistem ; yokuş ya da eğimli yollarda kaymayı engelleyen bir sistemdir.
 

İlgili Konular

Otomatik şanzıman yağı eksikliği nasıl Anlaşılır?

Otomatik şanzıman yağı eksikliği nasıl Anlaşılır?

Bir motorlu aracın sağlığının uzun yıllar boyunca korunmasının yolu, sistem yağı değişiminin düzenli aralıklarla yapılmasıdır. Özellikle manuel vites olan araçlarda vites geçişi esnasında zorlanmanın, vites geçişine cevap verilmemesinin temel nedeni, otomatik şanzıman yağı eksikliğidir. Bu sebeple şanzıman yağı değişimi, belirli aralıklarla yapılmalı; periyodik bakımda ise bu hususa dikkat edilmelidir.

Rehbere git

Araba lastiği alırken neye dikkat edilmeli?

Araç konforunun ve ömrünün arttırılması amacı ile geliştirilmiş olan birden fazla lastik türü bulunur. Bu lastik türlerinin her biri farklı kullanım alanları ve amacı için geliştirilir. Bu durum ise ortaya araba lastiği alırken dikkat edilmesi gereken birçok unsuru beraberinde getirir. “Araba lastiği alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusunun cevabı ise aşağıda verildiği şekilde ele alınabilir.

Rehbere git
Araba lastiği alırken neye dikkat edilmeli?
Oto Sanayi Sitesi

Oto Sanayi Sitesi

Araçların daha canlı bir şekilde sürüş keyfi yaşatması, belirli kontrollere bağlıdır. Bu kontrollerin düzenli aralıklarla yapılması aracın dinamik ve performanslı yapıya bürünmesine ve uzun yıllar dayanmasına olanak tanımaktadır

Rehbere git

Arızalı Amortisör Islak Zeminde Kaymaya Neden Olabilir?

Arızalı amortisör, lastiklerin genel durumunu olumsuz anlamda etkilemektedir. Lastik, aracın yol tutuş sağlaması açısından gerekli bölümlerden biridir. Lastiğin aşınması ve yıpranması aracın hâkimiyetinde dengesizliklerin yaşanmasına sebep olmaktadır.

Rehbere git
Arızalı Amortisör Islak Zeminde Kaymaya Neden Olabilir?