Fren Onarımı İşlemleri

Fren Onarımı İşlemleri

Fren onarım işlemleri otomobil bakımı servisinde; fren balataları ve diğer fren parçalarının kontrol edilmesi ile yapılmaktadır. Oto bakım servisi tarafından tavsiye edilen bu bakım; üretici firmaların özelliklerine ve mekanik sistem performanslarına göre kontrol edilmektedir.

Fren onarım işlemleri esnasında; sisteminin çalışma prensibi tek tek kontrol edilmektedir. Araç marka ve modeli ne olursa olsun her 10.000 ya da 15.000 km’ye ulaşmış olan araçlar, mutlaka fren onarım işlemleri ve fren kontrollerinden geçmelidir. Bu şekilde araçların olası kaza risklerini en aza indirilmesi sağlanır.
 
10.000 ya da 15.000 km’ye ulaşan araçların tüm frenleme sistemleri servisimiz tarafından bakıma alınmaktadır. Bu bakımlar esnasında çalışan yetkili uzman ekip, TSE standartlarına uygun olan cihazları kullanarak fren onarım işlemleri sürecini gerçekleştirmektedir.

Fren Sistemleri Kontrolü Nasıl Yapılır?

• Fren Hidrolik Yağı Kontrolü
 
2 yılda bir 40.000 km’ye ulaşan araçların, hidrolik yağlarının değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Fren hidrolik yağı, servisimizde bulunan özel bir cihazla ölçümü yapılarak kontrol edilmektedir. Burada fren hidrolik yağının kaynama sıcaklıklarının ölçümüne bakılarak yağ değişiminin gerekli olup olmadığına bakılmaktadır.
 
• Fren Pabuçları
 
Fren pabuçları olarak adlandırılan kısım 30.000 km’ye ulaşmış her araçta mutlaka kontrol edilmelidir. Eğer bu kısımda tozlanma meydana gelmiş ise otomobil bakımı yapan servisimiz gerekli temizleme işlemini yapacaktır.
 
• Fren Diskleri
 
Servise gelen birçok araçta aşınan ilk parça olarak gözlemlenen bu disklerin kontrolleri titizlikle yapılmaktadır. Fren disklerinde meydana gelen aşınmaların kontrol edildiği servisimizde parça değişimleri de yapılmaktadır. Fren disklerinin kontrolleri 80.000 ve 100.000 km’ye ulaşmış olan araçların kontrolleri servisimizle yapılmaktadır.
 
• Fren Balataları
 
Fren balatalarında meydana gelen aşınma, fren disklerine de zarar vermektedir. Bu sebepten dolayı otomobil bakımı servisimiz ölçüm cihazları ile balata kalınlığı kontrollerini gerçekleştirmektedir. 2,00 mm’ye düşen balataların tespitinin yapılması ile servisimiz değişim sürecini başlatacaktır.
 
Fiat fren onarımı işlemleri, Hyundai fren Onarımı işlemleri, Toyota fren onarımı işlemleri, Audi fren onarımı işlemleri, Citroen fren onarımı işlemleri, Ford fren onarımı işlemleri, Volkswagen fren onarımı işlemleri, Dacia fren onarımı işlemleri, Opel Fren onarımı işlemleri, Renault fren onarımı işlemleri için servisimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Konular

Arızalı Amortisör Islak Zeminde Kaymaya Neden Olabilir?

Arızalı Amortisör Islak Zeminde Kaymaya Neden Olabilir?

Arızalı amortisör, lastiklerin genel durumunu olumsuz anlamda etkilemektedir. Lastik, aracın yol tutuş sağlaması açısından gerekli bölümlerden biridir. Lastiğin aşınması ve yıpranması aracın hâkimiyetinde dengesizliklerin yaşanmasına sebep olmaktadır.

Rehbere git

Otomatik şanzıman yağı eksikliği nasıl Anlaşılır?

Bir motorlu aracın sağlığının uzun yıllar boyunca korunmasının yolu, sistem yağı değişiminin düzenli aralıklarla yapılmasıdır. Özellikle manuel vites olan araçlarda vites geçişi esnasında zorlanmanın, vites geçişine cevap verilmemesinin temel nedeni, otomatik şanzıman yağı eksikliğidir. Bu sebeple şanzıman yağı değişimi, belirli aralıklarla yapılmalı; periyodik bakımda ise bu hususa dikkat edilmelidir.

Rehbere git
Otomatik şanzıman yağı eksikliği nasıl Anlaşılır?
Oto Sanayi Sitesi

Oto Sanayi Sitesi

Araçların daha canlı bir şekilde sürüş keyfi yaşatması, belirli kontrollere bağlıdır. Bu kontrollerin düzenli aralıklarla yapılması aracın dinamik ve performanslı yapıya bürünmesine ve uzun yıllar dayanmasına olanak tanımaktadır

Rehbere git

Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?

Karlı havalarda araç kullanmak dikkat gerektirmektedir. Çünkü zorlu hava şartlarında kaza oranları artmaktadır.

Rehbere git
Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?