Kaporta

Kaporta

Araçların dış bakımları yalnızca oto yıkama ile gerçekleştirilmez. Belirli periyotlarla kaporta bakımı yaptırılması gerekmektedir.

Her marka araçta farklı aralık ve özellik gerektiren oto kaporta bakımının genel sıklığı ise 6 ay aralığındadır. Yani genel olarak, 6 ayda bir cila yaptırılması gerektiğini söylenmektedir. Çünkü araçların kaporta altı, çamurluk altı kısımlarında hasar izlerine rastlanmaktadır. Bu açıdan 6 ayda bir oto bakımı servisine gelinerek kaporta bakımının yaptırılması mümkündür. Sima Umat bünyesinde hizmet sunulan markalar ise şunlardır;
  • Oto servis firması;
  • Fiat Kaporta Bakımı,
  • Hyundai Kaporta Bakımı,
  • Toyota Kaporta Bakımı,
  • Audi Kaporta Bakımı,
  • Citroen Kaporta Bakımı,
  • Ford Kaporta Bakımı,
  • Dacia Kaporta Bakımı,
  • Opel Kaporta Bakımı,
  • Renault Kaporta Bakımı.

Kaporta Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu periyodik kaporta bakımlarında cilalama yöntemleri de kullanılmaktadır. Pastalama ve cilalama olarak adlandıran iki yöntemi bulunan bu bakımlar genelde birbirine tamamlamaktadır. Kaporta bakımı servisinde yapılan kaporta bakımlarında kullanılan pastalama, bir nevi zımparalama işlemi olup araçların boyalarının kaldırılmasını sağlamaktadır. Cila da ise; aracın kaportası parlatılır ve de boyanın korunması için yapılmaktadır.
 
Kaporta bakımı için getirilen araçlara pastalama işlemi uygulamalarında; çok katmanlı olarak boyanmış olan aracın en üst kısmında yer alan bölüm sıvı zımparalama yöntemi ile kaldırılarak, araç üzerinde yer alan hasar izlerinin silinmesi sağlanır. Pastalama işlemi bir nevi kaporta yüzeyinde temizleme görevi yapmaktadır. Araç yüzeyinde yer alan çıkmayan lekeler çıkartılarak araç cilalama işlemine geçilir. Burada önemli olan oto bakımı servisin, araca en uygun olan malzemenin kullanılmasıdır. Firma, araç boyasına güç katarak canlanması sağlayacak malzemeleri kullanmaktadır. Araçlarda meydana gelen tüm sıyrıklar ve hasar izleri pastalama ve cilalama işlemleri ile giderilecektir. Eğer araç yüzeyinde derin izler söz konusu ise, oto kaporta bakım servisi zımparalama işlemini yapacaktır.
Son olarak özellikle değinilmesi gereken bir konu vardır. O da söz konusu işlemlerin tecrübeli kişiler tarafından yapılmasının önerildiğidir. Pastalama ve zımparalama işleminde bilinçsiz olarak yapılan işlemler araç yüzeyinin zarar görmesine neden olacaktır. Alanında tecrübeli olan firma kaporta bakımı konusunda hizmetini sürdürmektedir. 

İlgili Konular

Araba lastiği alırken neye dikkat edilmeli?

Araba lastiği alırken neye dikkat edilmeli?

Araç konforunun ve ömrünün arttırılması amacı ile geliştirilmiş olan birden fazla lastik türü bulunur. Bu lastik türlerinin her biri farklı kullanım alanları ve amacı için geliştirilir. Bu durum ise ortaya araba lastiği alırken dikkat edilmesi gereken birçok unsuru beraberinde getirir. “Araba lastiği alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusunun cevabı ise aşağıda verildiği şekilde ele alınabilir.

Rehbere git

Dizel araba kaç binde bakım yapılır?

Her aracın kendi teknik özellikleri ve mevcut durumu çerçevesinde şekillenen bakıma ihtiyacı vardır. Bu bakımın gerçekleşme sıklığı ise yine araç çerçevesinde şekillenmektedir.

Rehbere git
Dizel araba kaç binde bakım yapılır?
Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?

Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?

Karlı havalarda araç kullanmak dikkat gerektirmektedir. Çünkü zorlu hava şartlarında kaza oranları artmaktadır.

Rehbere git

Buji Yağlanması Neden Olur? Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Buji kontrolü yapılırken, içeride biriken sıvı haldeki yağ motorda oluşan bir sorundan kaynaklı kendini göstermektedir.

Rehbere git
Buji Yağlanması Neden Olur? Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?