Kaporta

Kaporta

Araçların dış bakımları yalnızca oto yıkama ile gerçekleştirilmez. Belirli periyotlarla kaporta bakımı yaptırılması gerekmektedir.

Her marka araçta farklı aralık ve özellik gerektiren oto kaporta bakımının genel sıklığı ise 6 ay aralığındadır. Yani genel olarak, 6 ayda bir cila yaptırılması gerektiğini söylenmektedir. Çünkü araçların kaporta altı, çamurluk altı kısımlarında hasar izlerine rastlanmaktadır. Bu açıdan 6 ayda bir oto bakımı servisine gelinerek kaporta bakımının yaptırılması mümkündür. Sima Umat bünyesinde hizmet sunulan markalar ise şunlardır;
  • Oto servis firması;
  • Fiat Kaporta Bakımı,
  • Hyundai Kaporta Bakımı,
  • Toyota Kaporta Bakımı,
  • Audi Kaporta Bakımı,
  • Citroen Kaporta Bakımı,
  • Ford Kaporta Bakımı,
  • Dacia Kaporta Bakımı,
  • Opel Kaporta Bakımı,
  • Renault Kaporta Bakımı.

Kaporta Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu periyodik kaporta bakımlarında cilalama yöntemleri de kullanılmaktadır. Pastalama ve cilalama olarak adlandıran iki yöntemi bulunan bu bakımlar genelde birbirine tamamlamaktadır. Kaporta bakımı servisinde yapılan kaporta bakımlarında kullanılan pastalama, bir nevi zımparalama işlemi olup araçların boyalarının kaldırılmasını sağlamaktadır. Cila da ise; aracın kaportası parlatılır ve de boyanın korunması için yapılmaktadır.
 
Kaporta bakımı için getirilen araçlara pastalama işlemi uygulamalarında; çok katmanlı olarak boyanmış olan aracın en üst kısmında yer alan bölüm sıvı zımparalama yöntemi ile kaldırılarak, araç üzerinde yer alan hasar izlerinin silinmesi sağlanır. Pastalama işlemi bir nevi kaporta yüzeyinde temizleme görevi yapmaktadır. Araç yüzeyinde yer alan çıkmayan lekeler çıkartılarak araç cilalama işlemine geçilir. Burada önemli olan oto bakımı servisin, araca en uygun olan malzemenin kullanılmasıdır. Firma, araç boyasına güç katarak canlanması sağlayacak malzemeleri kullanmaktadır. Araçlarda meydana gelen tüm sıyrıklar ve hasar izleri pastalama ve cilalama işlemleri ile giderilecektir. Eğer araç yüzeyinde derin izler söz konusu ise, oto kaporta bakım servisi zımparalama işlemini yapacaktır.
Son olarak özellikle değinilmesi gereken bir konu vardır. O da söz konusu işlemlerin tecrübeli kişiler tarafından yapılmasının önerildiğidir. Pastalama ve zımparalama işleminde bilinçsiz olarak yapılan işlemler araç yüzeyinin zarar görmesine neden olacaktır. Alanında tecrübeli olan firma kaporta bakımı konusunda hizmetini sürdürmektedir. 

İlgili Konular

Otomatik şanzıman yağı eksikliği nasıl Anlaşılır?

Otomatik şanzıman yağı eksikliği nasıl Anlaşılır?

Bir motorlu aracın sağlığının uzun yıllar boyunca korunmasının yolu, sistem yağı değişiminin düzenli aralıklarla yapılmasıdır. Özellikle manuel vites olan araçlarda vites geçişi esnasında zorlanmanın, vites geçişine cevap verilmemesinin temel nedeni, otomatik şanzıman yağı eksikliğidir. Bu sebeple şanzıman yağı değişimi, belirli aralıklarla yapılmalı; periyodik bakımda ise bu hususa dikkat edilmelidir.

Rehbere git

Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?

Karlı havalarda araç kullanmak dikkat gerektirmektedir. Çünkü zorlu hava şartlarında kaza oranları artmaktadır.

Rehbere git
Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?
Arızalı Amortisör Islak Zeminde Kaymaya Neden Olabilir?

Arızalı Amortisör Islak Zeminde Kaymaya Neden Olabilir?

Arızalı amortisör, lastiklerin genel durumunu olumsuz anlamda etkilemektedir. Lastik, aracın yol tutuş sağlaması açısından gerekli bölümlerden biridir. Lastiğin aşınması ve yıpranması aracın hâkimiyetinde dengesizliklerin yaşanmasına sebep olmaktadır.

Rehbere git

Oto Sanayi Sitesi

Araçların daha canlı bir şekilde sürüş keyfi yaşatması, belirli kontrollere bağlıdır. Bu kontrollerin düzenli aralıklarla yapılması aracın dinamik ve performanslı yapıya bürünmesine ve uzun yıllar dayanmasına olanak tanımaktadır

Rehbere git
Oto Sanayi Sitesi