Kış Bakımları

Kış Bakımları

Araç Kış bakımları, mevsim geçişleri esnasında en sık yapılan bakım türüdür. Yaz mevsiminden kış mevsimine geçişte yapılması gereken bu mevsimsel bakım, araç sahipleri tarafından ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

Aşırı sıcak havalarda yıpranan araçlar, kış aylarına geçişte bakımdan geçilerek daha iyi bir performans gösterecektir. Kış bakımları, araç sahipleri tarafından yapılabileceği gibi teknik servisimizin yardımı ile de yapılabilir. Kış mevsimine geçişlerinde yapılması gereken bu bakımlar, araçların hava durumuna kolayca adapte olmasına yardımcı olacaktır. Diyarbakır oto servis kış bakımı için yapılan tüm işlemleri titizlikle yerine getirmektedir.

Araç Kış Bakımlarında Yapılacak Olan İşlemler

• Yaz Lastiklerinin Değişimi
 
Daha uzun vadeli kullanım sağlanması için kış lastiklerinin sadece kış mevsiminde kullanılması gerekmektedir. Yaz lastiklerinin, kış ve soğuk aylar da kullanılması lastik yüzünden kazaların yaşanmasına neden olacaktır. Bu açıdan mevsim geçişlerinde ilk adım lastik değişiminin yapılması olmalıdır.
 
• Hava Filtresi Temizliği
 
Kış bakımları arasında en önemli diğer işlem, hava filtresinin mutlaka temizlenmesidir. Aşırı nem gibi etkenler yüzünden tıkanan bu filtrenin temizliğinin yapılması gerekmektedir.
 
• Motor Yağının ve Filtresinin Kontrol Edilmesi
 
Periyodik bakımların arasında yer alan bu işlem kesinlikle yapılmalıdır. Çünkü motor yağı kaynaklı herhangi bir problemin olması araç motoruna zarar verecektir. Bu açıdan mutlaka yağ kontrol edilmelidir. Bunun yanında araçta yer alan yağ filtresinin kontrolü de kış bakımı esnasında yapılmalıdır.
 
• Klima Bakımı
 
Kış mevsimine geçişlerinde; yolculuk performansını etkileyen en önemli unsurlardan biri de araç klimasıdır. Bu sebepten dolayı araç klimalarının bakımının düzenli olarak yaptırılması gerekmektedir. Klima bakımı yaptırılmaz ise, soğuk havalarda konforu olumsuz olarak etkileyecek ve de ısınma sistemini etkileyecektir. Bunun haricinde sağlık açısından da bu kış bakımlarında klima temizliği yapılmalıdır.
 
• Diğer Kısımların Kontrolü
 
Kış bakımları yapılırken mutlaka araçlar teknik servislere götürülerek tüm aksamları kontrol edilmelidir. Bazı aksamların kontrolleri özellikle kış mevsiminde yapılmalıdır. Örneğin ; fren balataları, fren diski kontrolleri, aks kontrolleri, gösterge paneli kontrolü, Diagnostic kontrol, aks kontrolleri, kaporta, kontrolleri gibi. Bu açıdan bahar bakımı esnasında, kış mevsiminden kalma tüm hasarlar ve problemler kontrol edilmelidir. Teknik servisimizle bahar bakımıyla ilgili olarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlgili Konular

Otomatik şanzıman yağı eksikliği nasıl Anlaşılır?

Otomatik şanzıman yağı eksikliği nasıl Anlaşılır?

Bir motorlu aracın sağlığının uzun yıllar boyunca korunmasının yolu, sistem yağı değişiminin düzenli aralıklarla yapılmasıdır. Özellikle manuel vites olan araçlarda vites geçişi esnasında zorlanmanın, vites geçişine cevap verilmemesinin temel nedeni, otomatik şanzıman yağı eksikliğidir. Bu sebeple şanzıman yağı değişimi, belirli aralıklarla yapılmalı; periyodik bakımda ise bu hususa dikkat edilmelidir.

Rehbere git

Araba lastiği alırken neye dikkat edilmeli?

Araç konforunun ve ömrünün arttırılması amacı ile geliştirilmiş olan birden fazla lastik türü bulunur. Bu lastik türlerinin her biri farklı kullanım alanları ve amacı için geliştirilir. Bu durum ise ortaya araba lastiği alırken dikkat edilmesi gereken birçok unsuru beraberinde getirir. “Araba lastiği alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusunun cevabı ise aşağıda verildiği şekilde ele alınabilir.

Rehbere git
Araba lastiği alırken neye dikkat edilmeli?
Dizel araba kaç binde bakım yapılır?

Dizel araba kaç binde bakım yapılır?

Her aracın kendi teknik özellikleri ve mevcut durumu çerçevesinde şekillenen bakıma ihtiyacı vardır. Bu bakımın gerçekleşme sıklığı ise yine araç çerçevesinde şekillenmektedir.

Rehbere git

Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?

Karlı havalarda araç kullanmak dikkat gerektirmektedir. Çünkü zorlu hava şartlarında kaza oranları artmaktadır.

Rehbere git
Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?