Klima Sistemleri

Klima Sistemleri

Yeni icat edilen klima sistemlerinde kurutucu, valfi-evaporatör birlikte imal edilmektedir. Bu açıdan klima bakımları esnasında teknik servis tüm kontrolleri sağlayacaktır.

Klima içerisinde yer alan parçalar şu şekildedir:
 
KOMPRESÖR: Soğutucu ile basıncını yükseltmektedir. Böylelikle de soğutucu akışkanın sıcaklığı da artış sağlayacaktır. .
 
DRIER FİLTRE: Radyatörlerde oluşan sıvı soğutucu sıvı filtrede nemi almak sureti ile filtre edilmektedir.
 
EVAPORATÖR: Soğuk ve düşük olan gazı buharlaştırarak, bu sırada araçlar içindeki tüm ısıyı emmektedir.
 
KONDENSER: Soğutucu araçta soğutmayı sağlayan sistem, gaz olarak giriş yaptıktan sonra ısısyı çevreye geçirerek sıvı hale geçmektedir .
 
GENLEŞME VALFİ: Soğutucu hava basıncını standart buharlaştırıcı basıncına düşürmeye çalışan sistemdir.
  
Aracınızın klimaları her mevsim geçişinde periyodik olarak kontrolü ve bakım yapılması gerekli olan sisteme sahiplerdir. Araç klima sistemleri periyodik bakımları esnasında; polen filtresi, klima gazı kaçağı, klima Kompresör bakımı gibi birçok unsurun bakımı gerçekleştirilmektedir. Yani oto klima bakımı, profesyonel destek gerektire bir süreçtir. 

Araç Klima Bakımı Neden Önemlidir? Klima Ne İşe Yarar?

• Araç kliması, araçta ısıyı düşürür ve sabit tutmaya çalışır.
• Araç havanın nemini azaltmaya çalışır.
• Araçta havasında var olan kirliliği filtreler.
• Araç kliması yolculuk konforunu en iyi düzeye getirerek sürüş esnasında dikkatin dağılmasını engellemeye çalışır .

Periyodik araç klima bakımlarının faydaları nelerdir? Araç klima sistemlerinin bakımları yapılmazsa ne olur?

Periyodik oto klima bakımı en iyi şekilde yapılan bir klima ile havadan dolayı gelebilecek bir çok zararlı etkenin bertaraf edilmesini sağlanacaktır. Periyodik kontrolleri düzenli olarak yapılan bir aracın kliması ; kötü kokuları ve de bakteri oluşumunu mutlaka engelleyecektir. Bu açıdan aracın motorunun zorlamamasını da önleyebilen klima sistemi yüksek yakıt tüketimini de önleyecektir. Özellikle yakıt tasarrufu konusunda oto klima bakımı sürecinin önemi büyüktür.
Araçlarda en önemli problemlerden biri olan ön cam buğusunun kesin olarak çözülmesinin de önüne bu şekilde geçilmiş olunacaktır. Periyodik bakımları düzenli olarak yapılmış araç klimaları sayesinde araç kabininde hava kirliliği minimuma inecektir.
Bu açıdan yetkili belgelere sahip olan teknik servisimize gelerek ; araç klima sistemlerinin bakımı ve tamiri işlemleri talep edilebilecektir. 

İlgili Konular

Otomatik şanzıman yağı eksikliği nasıl Anlaşılır?

Otomatik şanzıman yağı eksikliği nasıl Anlaşılır?

Bir motorlu aracın sağlığının uzun yıllar boyunca korunmasının yolu, sistem yağı değişiminin düzenli aralıklarla yapılmasıdır. Özellikle manuel vites olan araçlarda vites geçişi esnasında zorlanmanın, vites geçişine cevap verilmemesinin temel nedeni, otomatik şanzıman yağı eksikliğidir. Bu sebeple şanzıman yağı değişimi, belirli aralıklarla yapılmalı; periyodik bakımda ise bu hususa dikkat edilmelidir.

Rehbere git

Araba lastiği alırken neye dikkat edilmeli?

Araç konforunun ve ömrünün arttırılması amacı ile geliştirilmiş olan birden fazla lastik türü bulunur. Bu lastik türlerinin her biri farklı kullanım alanları ve amacı için geliştirilir. Bu durum ise ortaya araba lastiği alırken dikkat edilmesi gereken birçok unsuru beraberinde getirir. “Araba lastiği alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusunun cevabı ise aşağıda verildiği şekilde ele alınabilir.

Rehbere git
Araba lastiği alırken neye dikkat edilmeli?
Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?

Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?

Karlı havalarda araç kullanmak dikkat gerektirmektedir. Çünkü zorlu hava şartlarında kaza oranları artmaktadır.

Rehbere git

Arızalı Amortisör Islak Zeminde Kaymaya Neden Olabilir?

Arızalı amortisör, lastiklerin genel durumunu olumsuz anlamda etkilemektedir. Lastik, aracın yol tutuş sağlaması açısından gerekli bölümlerden biridir. Lastiğin aşınması ve yıpranması aracın hâkimiyetinde dengesizliklerin yaşanmasına sebep olmaktadır.

Rehbere git
Arızalı Amortisör Islak Zeminde Kaymaya Neden Olabilir?