Lastik

Lastik

Lastik, hem aracın performansını hem de sürüşün güvenliğini etkileyen unsurların başında gelir.

Aracın yol ile temasını, bir nevi yola tutunmasını sağlayan lastik, trafiğe çıkmadan önce düzenli kontrol edilir. Ancak kimi durumlarda gözle yapılan bu kontrol yeterli olmaz. Bu doğrultuda bir uzman görüşü almak şart olur. İşte böyle durumlarda Sima Umat devreye girerek oto lastik bakım hizmetini sunar.

Lastik Bakımı Neden Önemli? Oto Lastik Ömrü Kaç Km?

Yukarıda da ifade etmiş olduğumuz üzere aracın yola tutunmasını sağlayan, lastiklerdir. Bu lastiklerde meydana gelecek en ufak bir sorunun (örn. Lastiğin aşınması, rot balans ayarının yapılmamış olması, lastik basıncının fazla düşmüş olması) meydana gelmesi, doğrudan aracın kendisini ve sürücüleri tehlikeye atar. Bu sebeple oto lastik bakım hizmetini belli aralıklarla talep etmek gerekir. Mevcut lastik ömrünün ise 50 ila 80 km aralığında değişiklik gösterdiği bilinir.

Otomobil Lastik Bakımı Neleri Kapsar?

  1. Lastik Hava Basıncı
Güvenli ve konfor dolu bir dürüş için, araç lastiklerinin tamamı aynı basınç seviyesine sahip olmalıdır. Aksi halde sürüş deneyimi tamamen riskli hale gelecektir. Sima Umat firmamızda gerçekleştirilen lastik hava basıncı hizmetinin araç soğukken yapıldığını, bu sayede normal değerin üstünde çıkan ölçümlerin önlendiğini söylememiz mümkündür.
  1. Rot-Balans Ayarı
Düz bir yolda giden aracın serbest bırakılmasının ardından, aracın sağa ya da sola doğru kaydığı görülüyorsa ya da tekerlekler düz duruyorken direksiyon açılı duruyorsa aracın rot balans ayarı zamanı gelmiştir. Alanında uzman çalışma arkadaşlarımızın önerdiği ideal rot balans ayarı zaman aralığı 6 aydır.
  1. Lastik Diş Derinliği
Oto lastik bakımı sürecinin bir diğer adımı lastik diş derinliği kontörlüdür. İdeal lastik diş derinliği, 7 ila 8 mm aralığındadır. Bu derinliğin 1,6 mm altına düşmesi durumunda zaman kaybetmeden araç lastik bakımı, dolayısıyla da lastik değişimi hizmeti talep edilmelidir.
  1. Lastiklerin Yer Değişimi
Her lastiğin aşınma yeri farklıdır. Yalnızca bir yerde meydana gelecek aşınma, sürüş konforunu etkileyecektir. Bu durumun önüne geçmek için ise otomobil lastik bakımı hizmetimiz kapsamında lastik yer değişimi yapıldığını söylemek mümkündür. Bu, ayrıca lastik ömrünü uzatan bir durumdur. 

İlgili Konular

Oto Sanayi Sitesi

Oto Sanayi Sitesi

Araçların daha canlı bir şekilde sürüş keyfi yaşatması, belirli kontrollere bağlıdır. Bu kontrollerin düzenli aralıklarla yapılması aracın dinamik ve performanslı yapıya bürünmesine ve uzun yıllar dayanmasına olanak tanımaktadır

Rehbere git

Buji Yağlanması Neden Olur? Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Buji kontrolü yapılırken, içeride biriken sıvı haldeki yağ motorda oluşan bir sorundan kaynaklı kendini göstermektedir.

Rehbere git
Buji Yağlanması Neden Olur? Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?
Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?

Karlı Havalarda Güvenli Sürüş Ve Takip Mesafesi Nasıl Olmalıdır?

Karlı havalarda araç kullanmak dikkat gerektirmektedir. Çünkü zorlu hava şartlarında kaza oranları artmaktadır.

Rehbere git

Otomatik şanzıman yağı eksikliği nasıl Anlaşılır?

Bir motorlu aracın sağlığının uzun yıllar boyunca korunmasının yolu, sistem yağı değişiminin düzenli aralıklarla yapılmasıdır. Özellikle manuel vites olan araçlarda vites geçişi esnasında zorlanmanın, vites geçişine cevap verilmemesinin temel nedeni, otomatik şanzıman yağı eksikliğidir. Bu sebeple şanzıman yağı değişimi, belirli aralıklarla yapılmalı; periyodik bakımda ise bu hususa dikkat edilmelidir.

Rehbere git
Otomatik şanzıman yağı eksikliği nasıl Anlaşılır?