Otomatik şanzıman yağı eksikliği nasıl Anlaşılır?

Otomatik şanzıman yağı eksikliği nasıl Anlaşılır?

Bir motorlu aracın sağlığının uzun yıllar boyunca korunmasının yolu, sistem yağı değişiminin düzenli aralıklarla yapılmasıdır. Özellikle manuel vites olan araçlarda vites geçişi esnasında zorlanmanın, vites geçişine cevap verilmemesinin temel nedeni, otomatik şanzıman yağı eksikliğidir. Bu sebeple şanzıman yağı değişimi, belirli aralıklarla yapılmalı; periyodik bakımda ise bu hususa dikkat edilmelidir.

Otomatik şanzıman yağı eksikliği nasıl Anlaşılır?

Şanzıman Yağı Nedir?

Şanzıman Yağı Nedir?

Motorlu araçların tamamında (ister otomatik, ister manuel olsun) hızın belirlenmesini ve vites geçişlerinin yapılmasını sağlayan dişliler mevcuttur. Buna ek söz konusu dişlilerin tamamını bir arada toplayan bir yuva da mevcuttur. İşte bu yuvanın toplandığı yuva, genel olarak şanzıman olarak adlandırılmaktadır. 
 
Yukarıda verilen şanzıman tanımından yola çıkarak oto şanzıman yağı için de şu tanımı yapmak mümkündür; hız geçişini sağlayan dişlilerin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayan temel unsur, şanzıman yağıdır. Şanzıman yağı, belirli nedenlere bağlı olarak azalabilmektedir. Bu ise dişlilerin birbirine sürtmesi ve düzenli çalışmaması anlamına gelen bir durumdur.
 

Şanzıman Yağı Nedir?

Otomatik Şanzıman Yağı Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Otomatik Şanzıman Yağı Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Esas itibari ile şanzıman yağı eksikliği, kendisini birden fazla gösterge ile belli eder. Genel olarak var olan bu göstergeler ve otomatik şanzıman yağı değişimi avantajları aşağıda verildiği şekilde ele alınabilir.
- Otomatik şanzıman yağı eksikliği, pompanın yağdan ziyade hava basmasına sebep olur. 
- Hava basımı, dişlilerin yağsız kalmasını beraberinde getirir.
- İşlevleri sebebi ile sürtünme içerisinde olan dişlilerin sürtünme katsayısı artar.
- Sürtünme katsayısının artması, ısınma katsayısının artmasını da beraberinde getirir. 
- Bunların sonucunda otomatik şanzıman yağı eksikliği, hararet oluşumuna sebep olur.
- Kuru sürtünme ve hararet oluşumu ise yuvanın zarar görmesini kaçınılmaz kılar. 
 
Yukarıda verilen durumların erken tespit edilmesinin bir yolu bulunur. Otomatik şanzıman yağı eksikliği, şanzımanın kuyruk kısmına bakarak anlaşılabilir. Çünkü eksiklik olması durumunda kuyruk kısmında yağ atılması ve buharın normalin üstüne çıkması durumları görünür. 
Yukarıda verilen her iki belirti de araçlarınıza yüksek oranlı zarar verir. Bu sebeple Sima Umat ile düzenli yaptırılacak şanzıman yağı ölçümü, aracınızın sağlığını güvence altına alır. 

Otomatik Şanzıman Yağı Eksikliği Nasıl Anlaşılır?