Yağ & Filtre Değişimi

Yağ & Filtre Değişimi

Araçlarda motor yağı kullanım sıklığına göre yağ filtresinde kirlenme meydana gelir. Yağın içerisinde biriken kirler, parçalar arasındaki sürtünmelerin artmasına neden olur.

Bu durumda da motor yağının içerisinde parçacıkların olması araç performansını düşürür. Bu sebeple belirli aralıklara Yağ ve Filtre Değişimi hizmeti temin etmek gerekir. 

Yağ Filtresi Nedir?

Yağ Filtresi ; motorda yer alan yağın kirlenmesi yani parçacık hale gelmesi araca zarara verecektir. Bunun önüne geçilmesi için bir filtre tasarlanmıştır. Motora temiz yağın gitmesini sağlayan bu filtre zamanla kirlenmekte ve de işlevliğini yitirmektedir. Bu açıdan da araç performansında düşüş meydana gelmektedir. Motor yağının temiz olması bu açıdan çok önemlidir. Ama filtre de kirlenme söz konusu ise; oto filtre değişimi hizmeti gerekmektedir. 

Yağ Filtreleri Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Yağ Filtreleri, yetkili servis tarafından belirli aralıklarla değiştirilmelidir. Temizliği ihmal edilen motor yağında meydana gelen tortular motora giderek zarar vermeye başlayacaktır. Bu yüzden de araç motoru daha çok efor sarf etmeye başlayarak yakıtı fazla kullanacaktır. Böylelikle de motor da aşınmalar baş gösterecektir. Yağ Filtresinin değişimine karara verilmesi halinde uzman ekip, araçlara uyum sağlayacak olan filtresi monte edecektir. Orijinal parçaların kullanılması önemlidir. Aksi halde yan sanayi olarak kullanılan filtrenin takılması yine filtre değişikliğinin ihtiyaç olmasına neden olacaktır.
 
Araç yağ filtresi değişimi, araçları n yüksek performans ile çalışması açısından çok önemlidir. Araç üreticileri bu konuda ; araç yağı değişimi de yapılması gerektiğini vurgulamaktadır. Araçlara uygun olan kaliteli yağların kullanılması performans ve filtre ömrü için çok önemlidir. Bu açıdan teknik servisten yağ önerisi alınmalı ve filtre kontrolleri aksatılmamalıdır. Yan Sanayi motor yağlarının kullanılması, ne yazık ki filtre de tortu kalmasına neden olacaktır. Bu açıdan araç markalarının tavsiye etmiş olduğu yağlar kullanılmalıdır. Yağ Filtresinin kontrollerinin ihmal edilmesi, araç motoruna zarar vererek hayati risk de oluşturabilir.
Yağ ve filtre değişimi hizmeti sunmakta olduğumuz araç markaları ise aşağıda verildiği gibidir;

  • Hyundai yağ filtresi değişimi,
  • Ford yağ filtresi değişimi
  • Opel yağ filtre değişimi
  • Dacia yağ filtre değişimi
  • Audi yağ filtre değişimi
  • Volkswagen yağ de filtre değişimi
  • Renault yağ filtresi değişimi
  • Toyota yağ filtresi değişimi

İlgili Konular

Arızalı Amortisör Islak Zeminde Kaymaya Neden Olabilir?

Arızalı Amortisör Islak Zeminde Kaymaya Neden Olabilir?

Arızalı amortisör, lastiklerin genel durumunu olumsuz anlamda etkilemektedir. Lastik, aracın yol tutuş sağlaması açısından gerekli bölümlerden biridir. Lastiğin aşınması ve yıpranması aracın hâkimiyetinde dengesizliklerin yaşanmasına sebep olmaktadır.

Rehbere git

Oto Sanayi Sitesi

Araçların daha canlı bir şekilde sürüş keyfi yaşatması, belirli kontrollere bağlıdır. Bu kontrollerin düzenli aralıklarla yapılması aracın dinamik ve performanslı yapıya bürünmesine ve uzun yıllar dayanmasına olanak tanımaktadır

Rehbere git
Oto Sanayi Sitesi
Buji Yağlanması Neden Olur? Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Buji Yağlanması Neden Olur? Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Buji kontrolü yapılırken, içeride biriken sıvı haldeki yağ motorda oluşan bir sorundan kaynaklı kendini göstermektedir.

Rehbere git

Dizel araba kaç binde bakım yapılır?

Her aracın kendi teknik özellikleri ve mevcut durumu çerçevesinde şekillenen bakıma ihtiyacı vardır. Bu bakımın gerçekleşme sıklığı ise yine araç çerçevesinde şekillenmektedir.

Rehbere git
Dizel araba kaç binde bakım yapılır?